Dom z betonu czy dom murowany? Porównanie technologii

W poprzednich artykułach dokładnie opisaliśmy, z czym wiąże się budowa domu murowanego oraz zalety budowy domu z betonu. Przyszedł najwyższy czas na porównanie, które pomoże Ci wybrać technologię budowy wymarzonego domu – dom murowany lub dom z betonu. Skupimy się na najważniejszych czynnikach takich jak szybkość budowy, koszty w trakcie i po zakończeniu budowy oraz wpływ takiego domu na otoczenie.

Dom murowany to nadal bardzo często wybierana przez rodziny opcja, ale podchodząc do wyboru domu, musimy również patrzeć na czynniki, które będą wpływać dopiero za 10, 15, a nawet więcej lat na cały dom. Jakie to mogą być czynniki? Przykładowo koszty konserwacji, coroczne rachunki i inne, o których nie myśli się w trakcie budowy (co uważamy za błąd).

Dom z betonu vs murowany – czas budowy domu

Jedną z największych różnic, która przekłada się tak naprawdę na kolejne, jest czas budowy domu. Nie da się ukryć, że budowa domu murowanego to długoterminowe przedsięwzięcie. Zaczynając od samej technologii, która owszem – może być ulepszona i ,,przyspieszona” ale wiąże się to z większymi kosztami. Kolejnym problemem są przestoje technologiczne, niezbędne do budowy kolejnych partii domu (fundamenty, piętro, strop). Może to przełożyć się na kilkanaście miesięcy do nawet kilku lat budowy, jeśli same warunki pogodowe nie będą sprzyjać.

Co w przypadku domu z betonu? Przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii, problem pogody czy przestojów technologicznych znika. Specjalne klocki i elementy są prefabrykowane i przywożone na miejsce budowy. Dotyczy to również płyty fundamentowej, która jest docinana i układana szybko i bezproblemowo. Następnie łączymy z nią ściany z klocków styropianowych, które zalewa się betonem, dalej łączymy strop, kładziemy dach i… gotowe. Pogoda nie ma żadnego wpływu, a doświadczony wykonawca może zalewać beton w naprawdę szybkim tempie. Dzięki temu dom powstaje do stanu surowego zamkniętego nawet w kilka tygodni.

Dlaczego szybkość jest na pierwszym miejscu? Ponieważ również wpływa na koszt!

dom z betonu

Dom z betonu vs murowany – koszt budowy domu

W przypadku kosztów nadal bardzo często patrzy się zero-jedynkowo, czyli na koszt materiału, robocizny i na tym koniec. Tymczasem jest wiele czynników, które wpływają na całkowity koszt budowy – nawet po jej zakończeniu.

Są to między innymi:

  • zmiany w cenach materiałów,
  • koszty eksploatacji działki,
  • koszty wynajmu maszyn,
  • robocizna,
  • koszty sprzątania po budowie,
  • i inne.

Jak to wygląda w praktyce?

Dom murowany na początku może wydawać się tańszym rozwiązaniem, ale koszt całkowity znacznie może przewyższać ten, który prezentuje dom z betonu. Zwłaszcza w razie kryzysowych sytuacji, co boleśnie odczuli właściciele domów w budowie podczas m.in. inflacji, pandemii czy wojny. Koszty materiałów potrafiły wzrosnąć do niespotykanych wcześniej wartości, co często wstrzymywało prace lub… zmuszało do całkowitego ich zaprzestania.

Właśnie dlatego podkreśliliśmy szybkość budowy domu betonowego, ponieważ jest on najlepszą gwarancją na zachowanie ceny materiałów. Szybsza budowa to również mniejsze koszty okołobudowlane jak robocizna. O innych kosztach, które występują już podczas użytkowania piszemy w dalszych akapitach.

Dom z betonu vs murowany – izolacja termiczna i akustyczna

Domy murowane w zależności od użytej technologii mogą wymagać więcej lub mniej dodatkowego materiału na izolację. Jest to spowodowane powstawaniem tzw. mostków termicznych w miejscach łączenia elementów zaprawą. Najgorzej w tym zakresie jest na fragmencie, gdzie ściana łączy się ze stropem, dachem i płytą fundamentową. Oczywiście, dużo zależy od jakości wykorzystywanych materiałów.

W przypadku domów betonowych izolacja również zależy od użytej technologii. Jeśli wykorzystamy zwykłe np. bloki betonowe czy pustaki, nie zyskamy zbyt wiele na izolacji. Dopiero wykorzystanie odpowiedniej technologii pozwala na przeciwdziałanie mostkom termicznym oraz zapewnienie doskonałej izolacji.

Jaka to technologia?

Doskonałym przykładem jest IzoClick, czyli taki system układania bloczków styropianowych, które łączą się bez żadnych zatrzasków oraz bez przerw między elementami. Dotyczy to zarówno ściany, jak i połączenia na linii ściana – płyta fundamentowa strop. Zapewnia to ciągłość izolacji i brak mostków termicznych, co przekłada się na dalsze koszty użytkowania, a przede wszystkim – ogrzewania.

Dom z betonu vs murowany – koszty eksploatacji

W przypadku kosztów eksploatacji bierzemy pod uwagę kilka różnych czynników:

  • koszty konserwacji i renowacji – w przypadku wytrzymałej konstrukcji betonowej, nie ma potrzeby tak częstego konserwowania czy robót naprawczych jak w przypadku domu murowanego. Jest to szczególnie ważne na terenach bardziej narażonych na np. wstrząsy.
  • koszty instalacji – w domu murowanym trudniej jest poprowadzić instalację, chociaż dużo zależy od tego, czy dom jest w całości murowany, jak wyglądają stop i dach itp.
  • koszty ogrzewania – domy z betonu z odpowiednią izolacją dają efekt tzw. pozytywnego termosu, czyli w lecie chłodzą, a w zimie grzeją. Oznacza to, że budując dom pasywny lub energooszczędny, możesz oszczędzać aż 80% na rachunkach co roku. Właśnie dlatego w akapicie o kosztach wspominaliśmy, że trzeba patrzeć całościowo.
  • koszty klimatyzacji – tak samo, jak w zimie możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania, tak w lecie termoizolacja domu betonowego pozwala na utrzymanie chłodnych warunków w domu lub zmniejsza potrzebę używania klimatyzacji.

Jak widać, sumując wszystkie koszty, dom pasywny zwraca się jako inwestycja zdecydowanie szybciej.

dom z betonu

Dom z betonu vs murowany – wpływ na środowisko

Przy budowie domu nie należy zapominać o wpływie na środowisko. Zrównoważony rozwój to bardzo ważny czynnik, zarówno dla świadomości ludzi, jak i w świetle przepisów prawa. Zgodnie z wszelkimi zapowiedziami można się spodziewać, że będzie wymóg budowy wyłącznie domów pasywnych i energooszczędnych.

W przypadku domu murowanego niestety przedłużające się prace mogą negatywnie wpływać na środowisko. Dodajmy do tego sam plac budowy, który często jest bardziej zaśmiecony zbędnymi elementami (po docinaniu czy dopasowaniu) oraz nie zapominajmy o większej potrzebie na samo ogrzewanie.

W przypadku domu z betonu elementy są prefabrykowane do odpowiedniej ilości, a sam beton jest przyjaznym materiałem dla środowiska. Szybsza budowa, mniej śmieci, mniej ogrzewania – wszystko to pozytywnie wpływa na środowisko jako całość, ale przede wszystkim również wokół naszego wymarzonego domu.

Podsumowując: To, czy wybierzesz dom z betonu czy dom murowany, zależy praktycznie w 100% od Ciebie, Twojego budżetu oraz tego, gdzie chcesz zamieszkać sam lub z rodziną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale jeśli chcesz skierować swoje kroki w kierunku oszczędności na ogrzewaniu oraz większej ekologiczności, dom z betonu może być korzystniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy dom z betonu połączysz z odpowiednią technologią, jak IZODOM i zbudujesz go metodą szalunku traconego (ICF).

Więcej o budowach w różnych technologiach przeczytasz tutaj:

  1. Dom murowany – wady i alternatywy
  2. Z czego budować dom energooszczędny?
  3. Dom drewniany – wady i zalety
  4. Budownictwo ekologiczne to moda, a może już konieczność?

Powiązane tematy