Dom murowany – wady i alternatywy

O budowie domu, a zwłaszcza o ponoszonych z tej okazji kosztach, mówi się jako o studni bez dna. Bo choć technologia musi być wybrana już na etapie planowania całej inwestycji, kosztorys może nieźle nas zaskoczyć. Pamiętajmy, że budowa domu murowanego to nie jedyna opcja, jaką mamy. Dlaczego w 2022 nie warto budować domu murowanego i jakie opcje warto rozważyć w zamian?

Dom murowany i inne technologie – czy znamy alternatywy?

Osoby, które planują budowę domu na ogół szukają informacji na własną rękę w Internecie, a także pozyskują informacje od znajomych, którzy już wybudowali domy. Pamiętajmy też, że duży wpływ na wybór technologii mają: wykonawca albo architekci lub biura projektowe, u których inwestorzy kupują projekt. Z uwagi na stale rosnące koszty materiałów i energii ludzie szukają dziś alternatywnych technologii budowy domów, nie poprzestając tylko na domach murowanych, bo te – jak się okazuje – wcale nie są pozbawione wad.

izodom dom murowany jakie ma wady
Dlaczego w 2023 nie warto budować domu murowanego?

Jaka technologia budowy domu jest najlepsza?

Gdy mamy za sobą zakup działki, pora na to, by stanął na niej dom. Dziś myśląc o budowie, wiemy, że postawienie domu murowanego to nie jedyne rozwiązanie i jest to najzwyczajniej jedna z wielu opcji, jakie są obecnie dostępne na rynku. Prawdą jest, że w przypadku murowanego domu liczy się trwałość budynku (domy te służą przecież przez wiele lat). Poza tym, znajomość technologii przez ekipy budowlane nie jest zwykle problemem i przekłada się na łatwość znalezienia wykonawców, to jednak ma on wiele słabszych punktów, zwłaszcza w porównaniu do innowacyjnych rozwiązań.

Po pierwsze, w sytuacji rosnących cen materiałów budowlanych, koszt budowy domu murowanego może przewyższyć koszty budowy domu wzniesionego innym sposobem – np. jak dom drewniany, dom szkieletowy czy opierający się o innowacyjne technologie budowlane (jak choćby IZODOM). W niektórych przypadkach mówić o dużej rozpiętości cenowej za materiały, to jednak często koszt budowy domów murowanych i cena domknięcia inwestycji jest wysoka. Mało tego: z roku na rok rośnie. Z tego powodu warto znać także alternatywne technologie budowlane. Po drugie, problemem pozostaje długi czas trwania budowy. To prawda, że mamy dziś duży wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych, a budować można się etapami. Jednak nikt z nas nie chce, by wymarzone miejsce na ziemi podobne było latami nie do domu, lecz do placu budowy. W praktyce oznacza to, że inne technologie budowlane oferują to samo, jeśli nie więcej, zwłaszcza jeśli mamy na myśli przyszłość budowania domów. Wyjaśniamy dlaczego.

izodom klocki do budowy domu nowoczesna technologia budowlana
Domy murowane i inne technologie – czy znamy alternatywy?

Technologie – nie tylko dom murowany

W Polsce dominuje obecnie technologia murowana, a zaraz za nią plasuje się technologia szkieletu drewnianego (czyli zwanej domem szkieletowym, z racji na konstrukcję wykonanego z drewna obiektu). Stojąc przed decyzją, możemy rozważyć choćby domy wybudowane w innych, często mniej popularnych, ale za to dużo bardziej innowacyjnych technologiach, które z czasem gwarantują niższe koszty utrzymania domu. Warto pomyśleć o wszystkich dostępnych technologiach już na etapie projektu. Jakie są dziś najpopularniejsze alternatywy, jeśli chodzi o budowę domu? Którą wybrać i czym się kierować?

Budowa domu murowanego a inne opcje

Obecnie na rynku mamy dostępne różne technologie wznoszenia ścian takie jak:
● ściany z betonu komórkowego,
● ściany z bloczków silikatowych
● ściany z ceramiki,
● ściany w konstrukcji szkieletowej,
● szalunek tracony, np. IZODOM

To co wybrać?

Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór technologii zależy od potrzeb inwestora. Są jednak aspekty, które trzeba uwzględnić. Warto wziąć pod uwagę:
● dobrą izolację przegrody,
● trwałą i mocną konstrukcję (porównajmy wówczas trwałość domów szkieletowych, murowanych oraz innych ze sobą),
● możliwość wykonania dowolnej bryły budynku i zastosowania wielu rozwiązań architektonicznych,
● szybkość budowy,
● ceny materiałów,
● brak mostków technicznych (minimalizacja strat ciepła przez elementy konstrukcji),
● kompleksowość systemu (technologii) budowy domu na co wpływa możliwość zakupu materiałów u jednego dostawcy, przez co budowa domu staje się bardziej dostępna i tańsza
● obsługa klienta i wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Technologie budowy domu: od czego zacząć?

Kalkulator budowy domu. Poznaj koszt budowy domu w technologi IZODOM
Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu oraz ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu dzięki technologii IZODOM.

Niezależnie od wyboru technologii oraz czy budujemy mały, średni czy duży dom – wyzwania, którym musimy stawić czoła są takie same. Wśród punktów do realizacji należy wskazać:
● wybór działki,
● wybór projektu (projekt gotowy czy indywidualny),
● wybór technologii budowy domu (fundament czy płyta fundamentowa, technologia wznoszenia ścian, konstrukcja, izolacja i pokrycie dachu,
● zdobycie pozwolenia na budowę,
● przyłącza (elektryczne, kanalizacja lub szambo, woda z sieci lub studnia wiercona) wybór wykonawcy,
● wybór kierownika budowy,
● wybór stolarki okiennej i drzwiowej,
● dobór wentylacji (zwykła grawitacyjna dla budynków standardowych, mechaniczna z rekuperacją dla budynków energooszczędnych i pasywnych),
● wybór ogrzewania (gaz, opał, elektryczne, pompa ciepła gruntowa czy pompa ciepła powietrzna),
● rodzaj ogrzewania (zwykłe grzejnikowe, podłogowe, na podczerwień),
● wybór materiałów wykończeniowych (tynki, podłogi, gres, terakota itp.)
● instalacje elektryczne czy dostosować instalacje pod budynek inteligentny,
● ogrodzenie działki,
● zagospodarowanie terenu wokół domu – często się o tym zapomina, a jest to dość kosztowny etap realizacji inwestycji,
● finansowanie inwestycji.
Jak zatem widać, lista rzeczy do rozważenia jest dość długa, jednak wzięcie pod rozwagę wszystkich punktów sprawi, że z placu budowy dość szybko przejdziemy do końcowego etapu, obejmującego zamieszkanie w nowym domu.

izodom para przed wymarzonym enerooszczednym domem
Technologie budowy domu od czego zacząć?

Trwały dom energooszczędny - to możliwe

Technologia IZODOM to dobry wybór, gdyż w odniesieniu do wskazanych punktów ma wiele zalet, czego niekiedy brakuje w przypadku pozostałych opcji. Technologie murowane takie jak beton komórkowy, silikaty czy ceramika wymagają dodatkowego ocieplenia, co sprawia, że konieczny będzie zakup dodatkowych materiałów, a to rzecz jasna rzutuje na koszty związane z budową. Co więcej, wpływa też i na koszt robocizny, a to może wydłużać czas realizacji inwestycji. Należy też wiedzieć, że technologie tradycyjne (murowane) wymagają dodatkowej izolacji, przez co finalnie otrzymamy grubsze ściany aniżeli w przypadku technologii IZODOM. Skutek? Tracimy na powierzchni użytkowej. Nie bez znaczenia będzie więc fakt, że decydując się na technologię IZODOM dla takiego samego projektu, inwestor zyskuje dodatkowe m2 powierzchni użytkowej. A te są na wagę złota.

izodom dom enerooszczedny oszczednosci
Warto wybrać dom energooszczędny aby potem cieszyć się mniejszymi rachunkami

Dom murowany – wady

Zasadniczy problem domów budowanych metodą tradycyjną to właśnie przedłużający się czas budowy. Powszechnie wiadomo, że murowany dom wymaga przerw technologicznych, co wymusza przestoje i wydłuża czas budowy, ważnym czynnikiem jest też pogoda i dopasowanie prowadzonych prac do panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Tymczasem nowoczesne technologie budowy jak np. budowa z gotowych klocków IZODOM, które powstają już w fabryce i trafiają prosto na budowę, może skrócić czas budowy nawet do kilku tygodni – bez znaczenia jest również pogoda.

Innym problemem, z jakim zetkniemy się stawiając dom murowany to bardzo duża liczba odpadów i śmieci. Jeśli zależy nam na dobru planety, wybierzmy opcje, które sprzyjają środowisku. Warto wiedzieć, że istnieją w Polsce rozwiązania, w których nic nas nie ogranicza – w przypadku IZODOM zamawiamy konkretną liczbę elementów, jakich potrzebujemy, by wybudować dom, wszystko dzieje się dużo szybciej, gdyż nie ogranicza nas kapryśna pogoda, a dodatkowo – minimalizujemy ilość odpadów, jakie trafią na śmietnik.

 
izodom prace na budowie mezczyzni z lopata
Zasadniczy problem domów budowanych metodą tradycyjną to przedłużający się czas budowy trwający niejednokrotnie kilka lat.

Dom murowany – problemy z instalacjami

Kolejnym mankamentem domów murowanych jest trudność poprowadzenia nowych instalacji. Jeżeli chcemy coś przesunąć lub zmienić musimy skuć murowane ściany, co wiąże się z wykonaniem bruzd. Problem ten znika w innych technologiach.
Dom murowany zakłada zwykle podział na czasochłonne etapy oraz obejmuje duże koszty inwestycyjne ze względu na różnorodność materiałów i działań do wykonania. Nowoczesne technologie zakładają dziś holistyczne i kompleksowe podejście do procesu, czyniąc go szybszym i łatwiejszym – mamy możliwość zastosowania różnych rozwiązań.
Z kolei, o czym także warto wspomnieć, technologie szkieletowe mają stosunkowo dobre parametry izolacyjne, to jednak konstrukcja takiego domu wykonana jest z drewna, a nie żelbetowa jak w przypadku technologii IZODOM.

izodom projekt wymarzonego domu para sie obejmuje
Technologia tradycyjna, technologia IZODOM, domy szkieletowe, domy drewniane (z bali drewnianych) - warto znać opcje, by oszacować koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji
izodom projekt domu pasywnego z garazem
Projekty domów IZODOM stanowią jedną z alternatyw dla domów murowanych oraz tych wykonanych z drewnianych elementów (dom drewniany)

Czy koszt inwestycji się zwróci?

Pamiętajmy, że za najtańsze we wzniesieniu uważa się domy wznoszone metodą gospodarczą. Innymi słowy, to sytuacja, w której choć część prac wykonujemy we własnym zakresie – a jest to możliwe w przypadku domów stawianych w różnych technologiach, również IZODOM. Oczywiście, całkowity koszt budowy domu zależy od tego, w jaki sposób zostanie on wykończony – należy wiedzieć przy tym, że ceny robocizny, jakie weźmie wykonawca bywają różne w poszczególnych częściach kraju. Czy koszt inwestycji nam się zwróci? Z pewnością, jednak na oczekiwany zysk trzeba poczekać. Warto jednak to zrobić.

izodom oszczednosci budowa domu
Domy IZODOM mogą być nawet o 60-70 % tańsze w utrzymaniu niż domy murowane, tradycyjne

Zadbaj o dobrą izolację termiczną i buduj z klocków

Jeśli chodzi o późniejsze koszty eksploatacji budynku i ogrzewania, istnieje zasada, że im lepsze będą jego ściany w sensie izolacyjności, tym nasz budynek będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na energię. Musimy też pamiętać o innych elementach, jeśli w grę wchodzi przemyślana konstrukcja domu, a mianowicie o odpowiednim doborze izolacji płyty fundamentowej (zamiast tradycyjnych fundamentów), izolacji dachu i doborze odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej.

W przypadku technologii szalunku traconego, czyli IZODOM, nie trzeba stosować klejów czy zapraw, aby elementy się ze sobą połączyły. Te działają jak klocki. Eliminuje to mostki termiczne, a co za tym idzie: ciepło zostaje w domu. Dzięki temu domy mogą być nawet o 60-70 % tańsze w utrzymaniu niż domy murowane, tradycyjne. Jak to możliwe? Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapraszamy do kontaktu.

Zbuduj dom marzeń 3 razy szybciej z IZODOM

Napisz do nas, a nasz Doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h.

Powiązane tematy