Technologia energooszczędna
Budynek energooszczędny
Domy energooszczędne i pasywne z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Kryzys energetyczny, brak surowców, przepisy prawa to tylko kilka istotnych kwestii jakie powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na wybór technologii do budowy domu energooszczędnego.
Obecnie w Polsce budynek energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi do 45 kWh/m2 na rok. Wyróżnia się zwartą bryłą, dzięki której ograniczone do minimum są straty ciepła. Jak to osiągnąć?
Co to jest ICF?
ICF zwany szalunkiem traconym najczęściej występuje w formie połączenia styropianu z betonem. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod budowania. Technologia ta zyskuje ogromną popularność na całym świecie, w każdej strefie klimatycznej.
Jakie są zatem jej zalety i czym się wyróżnia? Przede wszystkim cechuje się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Elementy są odporne na warunki atmosferyczne, a ich zastosowanie znacznie skraca i ułatwia proces budowy, ograniczając również koszty robocizny.
Technologia IZODOM
Technologia IZODOM w standardzie ICF polega na ułożeniu elementów izolacyjnych styropianowych stanowiących
szalunek i zalaniu go betonem. W ten sposób powstaje trwała ściana, której nie trzeba dodatkowo docieplać.
IZODOM to ponad 100 elementów do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Klocki łączone za pomocą systemu IZOClick® (bez zaprawy) tworzą ciągłą warstwę termoizolacji eliminując mostki termiczne. Dzięki technologii IZODOM budowa idzie szybciej, a koszty inwestycji są niższe.
Wskazówki dotyczące budowy w technologii IZODOM
Budowa w technologii IZODOM przypomina tą z klocków. Układa się szalunek dla płyty fundamentowej oraz ścian. Następnie betonuje się je do wysokości kondygnacji. Po związaniu betonu elementy szalunkowe nie są usuwane, lecz pozostają i przejmują rolę izolacji termicznej. Budowa jest dzięki temu szybka i prosta.
IZODOM to jedyna kompletna technologia od fundamentów aż po dach. Poznaj wskazówki dotyczące budowy poszczególnych elementów.