Budynek energooszczędny

Budynek energooszczędny to taki, w którym zastosowane materiały i rozwiązania umożliwiają ograniczenie strat energii.

Czym jest

Dom energooszczędny

Budynek energooszczędny to nowoczesny dom o nieskomplikowanej architekturze. Wyróżnia się zwartą bryłą, dach powinien być jedno lub dwuspadowy. Okna powinny mieć niski współczynnik przenikania ciepła, a największe przeszklenia powinny znajdować się na stronie południowej.

Energooszczędne domy przestają być indywidualnym wyborem, wprowadzane przepisy nakładają obowiązek budowy wyłącznie takich budynków. Obecnie w Polsce dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi do 45 kWh/m2 na rok.

izodom projekt energooszczendy duze przeszklenia
izodom jak ucieka cieplo ilustracja
Straty ciepła w budynku
Dlaczego warto?

Minimalizacja strat ciepła

Dom energooszczędny to przede wszystkim minimalizacja strat ciepła, które w budynku tradycyjnym wstępują głównie w wentylacji, ścianach i oknach. Natomiast, ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku pasywnego jest zmniejszona nawet o 80% przy zastosowaniu technologii IZODOM. 

Dom energooszczędny najczęściej ogrzewa się za pomocą pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. Dodatkowo zaleca się wykorzystanie energii słonecznej przy zastosowaniu fotowoltaika.

ZALETY

Oszczędności na ogrzewaniu

  • Niski koszt ogrzania i eksploatacji, dzięki minimalizacji mostków termicznych oraz zastosowaniu OZE.
  • Energooszczędny dom nie traci na wartości, a przez coraz bardziej restrykcyjne przepisy, będzie więcej warty w przyszłości niż tradycyjny.
  • Energooszczędne materiały budowlane oraz system ogrzewania niwelują negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Kompletna technologia IZODOM idealnie sprawdza się zarówno w budownictwie energooszczędnym, jak i pasywnym.