Czym dokładnie jest wykończenie pod klucz?

Omówiliśmy już dwa kolejne stany budowy domu – stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Najwyższy czas ,,zamknąć” etapy budowy domu i zająć się jego wykończeniem. Najbardziej popularnym terminem w tym przypadku będzie budowa pod klucz, chociaż w przypadku gdy nasz dom jest budowany przez dewelopera, możemy również spotkać się ze ,,stanem deweloperskim”.

W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest stan pod klucz, jakie są standardy wykończenia domu oraz na co należy zwrócić uwagę, gdy dostajemy dom lub mieszkanie od dewelopera.

Co oznacza termin ,,wykończenie pod klucz”?

W polskim prawie budowlanym brak jest konkretnej regulacji, która określa, jak wygląda wykończenie pod klucz. Przyjęło się, że stan domu pod klucz to taki, w którym lokum jest gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Nie ma potrzeby dodatkowych prac budowlanych, wykończeniowych czy remontu. Wystarczy wnieść nasze rzeczy i meble i… gotowe.

Na tym etapie powinny być wykonane wszystkie prace z poprzednich etapów budowy, czyli wykonane instalacje, ocieplenia, uzbrojenie działki i nieruchomości, a także pomalowane ściany czy też położone posadzki. Na tym etapie właśnie zaczynają się różnice, ponieważ firmy budowlane i deweloperzy mogą różnorako podchodzić do tego, jakie elementy są niezbędne, żeby dom gotowy był jako standard pod klucz. Może to być profesjonalne wykończenie, mogą to być meble kuchenne w zabudowie. Ważne jest to, żeby jeśli zlecasz w umowie stan wykończenia domu pod klucz, to były tam określone wszelkie zakresy prac. Inaczej może dojść do nieporozumień, bo inwestor czy klient będzie miał inne pojęcie określenia ,,standard pod klucz” niż deweloper czy firma budowlana.

Jaki wygląda proces budowy domu pod klucz?

Zazwyczaj proces jest bardzo podobny, chociaż firmy budowlane inaczej mogą określać wykończenie pod klucz – np. oferując różne dodatkowe usługi.

Mamy więc:

 • stan surowy otwarty – etap obejmuje prace związane z fundamentami, ścianami oraz konstrukcją dachu;
 • stan surowy zamknięty – na tym etapie następuje montaż okien, drzwi, instalacji oraz realizacja konstrukcji dachowej wraz z pokryciem;
 • stan deweloperski – ten stopień prac polega na podstawowym wykończeniu już zbudowanego obiektu, tj. tynkowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych, przygotowanie ścian do malowania, montaż drzwi wewnętrznych oraz instalacji grzewczych;
 • stan pod klucz – finalny etap obejmuje kompleksowe wykończenie, takie jak montaż podłóg, malowanie ścian, montaż armatury łazienkowej i wykonanie wszelkich niezbędnych prac wykończeniowych.

Te kroki są zazwyczaj takie same niezależnie czy budujesz dom murowany, dom z betonu, czy też drewniany.

Ile trwa taka budowa?

Jeśli zlecamy wykończenie pod klucz, to ważne jest odpowiednie dobranie wykonawców, którzy będą realizować taką budowę. Dlaczego? Zazwyczaj firmy budowlane potrafią tak skoordynować wszystkie prace, żeby wielu fachowców pracowało jednocześnie. Pozwala to przyspieszyć pracę, a przez to oszczędzamy czas w porównaniu do wykańczania samodzielnie.

Niewątpliwą zaletą technologii IZODOM jest w tym przypadku szybkość budowy domu. Cały budynek może powstać do stanu surowego otwartego w zaledwie kilka tygodni, przez co czas całkowity budowy znacznie się skraca i fachowcy (lub Ty samodzielnie) możecie wcześniej rozpocząć wykończenie stanu deweloperskiego na standard pod klucz.

W porównaniu z tym standardowy dom murowany może powstawać od 6 miesięcy w górę i jest mocno uzależniony od dostępności wykonawców, ekipy, pogody, materiałów – o czym możesz przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

wykończenie pod klucz

Zalety budowy pod klucz

Zlecenie budowy domu pod klucz posiada szereg zalet:

 • krótszy czas budowy (o ile dobierzemy odpowiednie ekipy budowlane),
 • możliwość decyzji o tym, jak będzie wyglądał nasz dom już na etapie planowania budowy,
 • całkowity koszt budowy znany z góry,
 • brak konieczności wykańczania samemu, szukania innych ekip, czyli oszczędność czasu i pieniędzy,
 • bezpieczeństwo – zazwyczaj firmy oferują odpowiednie gwarancje,
 • oszczędności, które firmy budowlane mogą zaoferować za kompleksową usługę u nich plus niższy VAT.

Wady budowy pod klucz

Budowa domu pod klucz posiada jednak kilka wad. Finalna decyzja zależy od tego, jak chcesz żeby przebiegała budowa Twojego wymarzonego domu.

 • budowa domu pod klucz zazwyczaj kosztuje więcej – od 10 do nawet 30%,
 • w zależności od wybranej ekipy i oferty, nie mamy aż takiego wyboru materiałów czy sposobu wykończenia,
 • mogą występować trudności jeśli podczas budowy zechcemy zmienić sposób wykończenia.

Koszt domu wykończonego pod klucz

Na sam koszt standardu pod klucz może wpłynąć wiele czynników, czyli:

 • dostępność i koszt materiałów,
 • wielkość nieruchomości,
 • zakres prac,
 • stopień skomplikowania wykończenia,
 • dobór poszczególnych ekip budowlanych,
 • oczywiście czynniki zewnętrzne takie jak inflacja czy zmiany ceny materiałów przez np. braki na rynku. Właśnie dlatego często powtarzamy, jak ważne jest SZYBKIE zbudowanie domu, bez straty na jakości.
 • miejsce inwestycji,

Całość może wpłynąć od 10 do 30% na całość. Przykładowo w województwie mazowieckim koszt za metr kwadratowy przy budowie domu pod klucz to od 5 do 6 tys złotych.

Stan deweloperski czy pod klucz?

Dochodzimy więc do sedna sprawy – czy lepiej zdecydować się na stan deweloperski, czy pod klucz? Wszystko zależy od tego, czy chcesz zaoszczędzić pieniądze, czy chcesz zaoszczędzić czas.

Jeśli chcesz samodzielnie wykończyć swoje wymarzone mieszkanie lub dom, masz wiedzę i doświadczenie lub po prostu czas na szukanie materiałów oraz wykańczanie – śmiało możesz zdecydować się na stan deweloperski.

Jeśli natomiast chcesz mieć wszystko z głowy i nie przejmować się samemu dobraniem materiałów czy pracą fizyczną, stan pod klucz będzie dobrym rozwiązaniem. Zostanie jedynie wybór najlepszej oferty i odpowiedniego ,,pakietu”.

 

IZODOM – stan pod klucz szybciej niż kiedykolwiek!

Niezależnie, na jaki rodzaj wykończenia domu się zdecydujesz, nasza technologia może być idealnym rozwiązaniem, które zaoszczędzi zarówno czas i pieniądze. Dzięki doskonałej termoizolacji elementów IZODOM nie ma potrzeby dodatkowego izolowania ścian i znikają mostki termiczne na fragmencie łączenia ściany z płytą fundamentową lub stropem. Zmniejsza to rachunki za ogrzewanie rokrocznie nawet o 80%.

Jednocześnie, dzięki systemowi łączenia i produkcji elementów IZODOM, jedna kondygnacja powstaje nawet w kilka dni, przez co ekipa (lub Ty samodzielnie) możecie zacząć wykończenie pod klucz jeszcze szybciej.

Podsumowując: wykończenie pod klucz może być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie masz czasu ani chęci na samodzielne prace wykończeniowe. Warto pamiętać, że wykończenie pod klucz (w zależności od wybranej przez nas ekipy budowlanej) może być droższym i mniej elastycznym rozwiązaniem, ale na pewno szybszym. To, na jaki stan końcowy domu się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Niezależnie, czy zleciłeś wykończenie pod klucz, czy do stanu deweloperskiego, dobrze zadbaj o przejrzystą umowę.

Więcej o różnych stanach budowy domu przeczytasz tutaj:

 1. Od czego zacząć wykończenie domu?
 2. Koszt budowy domu – analiza wydatków i na co się przygotować
 3. Stan surowy otwarty – co oznacza, ile kosztuje, co obejmuje, jakich błędów uniknąć?
 4. Stan surowy zamknięty – co obejmuje ten etap budowy?

Powiązane tematy