Domy w zabudowie bliźniaczej – zalety i wady

Domy w zabudowie bliźniaczej często uważa się za ,,pośrednika” między domami jednorodzinnymi a zabudową szeregową. Często spotykane w polskich miastach oraz na przedmieściach posiadają szereg rozwiązań, które sprawiają, że są chętnie wybierane przez polskie rodziny jako miejsce zamieszkania, lub przez developerów jako rodzaj inwestycji.

W tym artykule opowiemy o wadach i zaletach domów w zabudowie bliźniaczej.

Charakterystyka bliźniaków

Definicja zabudowy bliźniaczej może stanowić niewielki problem do rozszyfrowania. W prawie budowlanym nie ma typowego określenia dom w zabudowie bliźniaczej. Możemy znaleźć zapisy, że budynek jednorodzinny (w tym bliźniak lub szeregowiec) to nieruchomość służąca do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i stanowi konstrukcyjnie odrębną całość. Inny zapis to rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z 2009 roku, które określa, że domy bliźniacze muszą przylegać jedną ścianą na całej powierzchni, a długość i wysokość musi być identyczna.

Praktyka pokazuje jednak, że większość budowli bliźniaczych to nieruchomości odbite lustrzanie i połączone zazwyczaj ścianą lub dachem. Czy zmienia to coś pod kątem obostrzeń prawnych lub potencjalnych problemów? Na ten moment nie, ale precyzyjne zapisy, a raczej ich brak może być problemem przy budowie.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powinien znajdować się zapis o możliwości budowy bliźniaka. W praktyce rzadko kiedy można spotkać tak precyzyjne zapisy. Jeśli przepisy nie zawężają budynku wyłącznie do domu wolnostojącego, budowa bliźniacza jest dozwolona. Jeśli na danym terenie brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, który określi możliwość budowy bliźniaka.

domy w zabudowie bliźniaczej

Projekty domów bliźniaczych – co obejmują?

Już samo zaprojektowanie domów bliźniaków może być wyzwaniem, ponieważ trzeba ująć dodatkowe czynniki, takie jak:

  • współinwestor, a raczej druga rodzina, która będzie mieszkała w drugiej połowie. O ile nie budujemy całego budynku sami, to projekt musi spodobać się większej ilości osób.
  • jeśli dom bliźniak jest budowany w formie odbicia lustrzanego, to możemy liczyć na mniejsze koszty, ale nie ma przymusu budowania identycznej kopii. Domy zgodnie z rozporządzeniem przytoczonym powyżej powinny być podobne, ale mogą mieć inny układ czy elementy ozdobne. Warto jednak patrzeć pod kątem estetycznym.
  • projekty domów bliźniaków muszą oczywiście określić odpowiednio punkty styku oraz np. podwórko, które również będzie podzielone na dwie rodziny. Środkowa ściana musi być na tyle odporna akustycznie, żeby rodziny nie przeszkadzały sobie wzajemnie.
  • należy również brać pod uwagę ogrzewanie, energię oraz pozostałe media, już na etapie uzbrojenia działki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cały dom został zbudowany w technologii pasywnej.

Domy w zabudowie bliźniaczej – zalety

Domy w zabudowie bliźniaczej posiadają szereg zalet, które mogą wpłynąć na decyzję o zamieszkaniu lub budowie takiej nieruchomości.

  1. Niższe koszty zakupu lub budowy. Jeśli chcemy kupić swoją połówkę domu, jest ona zazwyczaj tańsza niż wolnostojący dom jednorodzinny. Również budowa (o ile oczywiście znajdziemy współinwestora) będzie tańsza, ponieważ materiały, robocizna i inne koszty przejdą na dwie osoby.
  2. Niższe koszty eksploatacji, nie tylko dzięki dzieleniu kosztów między dwiema rodzinami, ale też połączeniu ścianą, która zapewnia lepszą izolację termiczną.
  3. Komfort porównywalny z domami jednorodzinnymi. W zależności od budowy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć własny garaż, ogród, taras, wejście do domu i większe poczucie prywatności.

Domy w zabudowie bliźniaczej – wady

Jak wszystko dom do zabudowy bliźniaczej ma również swoje wady.

  1. Trzeba się przyzwyczaić, że tuż za ścianą mieszkają inni ludzie. Oznacza to inny tryb życia, zapachy, dzieci, czy też rozmowy. Można temu po części zapobiegać, wykorzystując bardzo dobrą izolację ściany, która łączy oba budynki.
  2. Sąsiedzi muszą wspólnie ustalać remonty, modernizacje, porozumiewać się w sprawie czystości itp. Nie ma problemu, jeśli dobrze się dogadujemy, ale w razie kłótni może to być spory kłopot.
  3. Mniejsza swoboda w wyborze wyglądu. O ile w przypadku domu jednorodzinnego nic nie stoi na przeszkodzie by dekorować czy malować dom wedle swojego upodobania, tak w zabudowie bliźniaczej musimy iść na pewnego rodzaju kompromis.

Dom szeregowy a bliźniaki – jakie są różnice?

Największą różnicą będzie oczywiście kwestia sąsiadów. W przypadku bliźniaków mamy ich tylko po jednej stronie, a w przypadku zabudowy szeregowej – po dwóch. Dla niektórych będzie to wada dla innych zaleta. Na pewno musimy liczyć się z jeszcze mniejszą prywatnością i możliwymi problemami w ciągu dnia (hałas, zapachy). Z drugiej strony koszty eksploatacji są jeszcze niższe, izolacja ścian połączonych z obu stron daje lepsze ogrzewanie, a obecność wielu sąsiadów – poczucie bezpieczeństwa.

Wybór szeregowca może być dobry, jeśli chcesz wydać mniej pieniędzy i nie przeszkadza Ci brak prywatności. Nie uświadczysz tu dużego ogrodu, a raczej niewielki kawałek działki ,,przypięty” do Twojej części nieruchomości.

Czy IZODOM nadaje się do zabudowy bliźniaczej?

Technologia IZODOM może być świetnym rozwiązaniem do budowy takich domów, głównie z kilku powodów:

  • taki dom może powstać bardzo szybko, ze względu na technologię łączenia, co przekłada się na gwarancję ceny materiałów, niższe koszty robocizny i inne korzyści,
  • domy pasywne pozwalają zaoszczędzić dzięki izolacji nawet 80% na rachunkach za ogrzewanie, dzięki czemu koszty eksploatacji maleją jeszcze bardziej,
  • wreszcie izolacja elementów IZODOM jest nie tylko termiczna, ale akustyczna, dlatego ściana łącząca będzie gwarantowała większą prywatność i mniej przedostających się dźwięków.

Możesz przeliczyć, ile będzie kosztował taki dom, w przygotowanym przez nas kalkulatorze.

Podsumowując: domy w zabudowie bliźniaczej stanowią pewne wyzwania projektowe (jak np. odpowiednie zaprojektowanie ściany działowej i podzielenia reszty działki), ale mogą również wpłynąć na ostateczne koszty budowy, które w końcu dzielimy z kimś innym. Wszystko zależy od tego, jak będziemy dogadywać się z sąsiadem. Warto pomyśleć o technologii, która ma dobre właściwości izolujące dźwięk i można się cieszyć pięknym domem, bez zbytniego naruszenia naszej prywatności.

Czy domy w zabudowie bliźniaczej można wybudować w technologii IZODOM? Oczywiście! Więcej o tym, przeczytasz tutaj:

Budowa ścian – proces, elementy, projekty i inne ważne informacje
Budowa domu z betonu krok po kroku – jak to wygląda?
Dom z betonu czy dom murowany? Porównanie technologii
Dom z betonu – 10 zalet takiego rozwiązania

Powiązane tematy