Rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe to alternatywa dla standardowego, jak i uzupełnienie dla zainstalowanego systemu grzewczego budynku. Wielu właścicieli domów decyduje się na modernizację istniejącego ogrzewania i instalację ogrzewania podłogowego – wodnego lub elektrycznego. Które z nich jest lepsze i które z nich lepiej wybrać? Jakie rodzaje ogrzewania podłogowego wybrać, w zależności od danej nieruchomości?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Istnieją różne typy ogrzewania podłogowego. Najbardziej popularne rodzaje obejmują m.in. ogrzewanie podłogowe wodne. Na czym polega jego idea? Mówiąc w skrócie, w tym systemie ciepła woda z kotła lub pompy ciepła jest przepuszczana przez rury ogrzewania podłogowego, które oddają ciepło pomieszczeniu. Można powiedzieć, że ogrzewanie podłogowe wodne jest najczęściej stosowane w budynkach z centralnym ogrzewaniem.

Innym typem ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. W takim systemie ciepło jest generowane poprzez przepływ prądu elektrycznego przez specjalne kable lub maty grzewcze, jakie zostają umieszczone pod podłogą. Poza tym, jest łatwe w instalacji i może być stosowane jako uzupełnienie systemu grzewczego w budynkach o mniejszej powierzchni.

Kolejnym systemem, jaki mamy do wyboru jest ogrzewanie podłogowe gazowe. Ciepło jest tu generowane poprzez spalanie gazu w specjalnym piecu, który następnie przekazuje ciepło do rurek umieszczonych pod podłogą. Ogrzewanie podłogowe gazowe zwykle instalowane jest w budynkach pozbawionych dostępu do centralnego ogrzewania.

Nowoczesnym typem jest ogrzewanie podłogowe zasilane energią słoneczną. W takim układzie ciepło powstaje dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, która jest gromadzona przez panele słoneczne i przekazywana do rur umieszczonych pod podłogą. Ogrzewanie podłogowe zasilane energią słoneczną jest stosowane w budynkach, które są zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju i wykorzystaniu energii odnawialnych.

W każdym przypadku, wybór rodzaju ogrzewania podłogowego zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj budynku, lokalizacja geograficzna, a także indywidualne preferencje i budżet.

Kalkulator budowy domu. Poznaj koszt budowy domu w technologi IZODOM

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jak już powiedziano, jest to system, w którym ciepło jest generowane poprzez przepływ prądu elektrycznego przez specjalne kable grzewcze lub maty umieszczone pod podłogą. Wspomniane kable są zamontowane w warstwie izolacyjnej podłogi lub umieszczone w specjalnych żłobieniach, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni podłogi.

Ten typ ogrzewania podłogowego może być stosowany w pomieszczeniach o różnej powierzchni, zarówno w nowych budynkach, jak i w tych, które poddano renowacji. Warto wiedzieć, że jest to system o niskim koszcie instalacji i łatwej konserwacji. Poza tym, dzięki temu, że ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu, elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort termiczny.

System elektrycznego ogrzewania podłogowego może być sterowany za pomocą termostatu, co pozwala na precyzyjną regulację temperatury pomieszczenia. W ten sposób można, rzecz jasna, zoptymalizować zużycie energii i obniżyć koszty ogrzewania.

Warto zauważyć, że koszt eksploatacji elektrycznego ogrzewania podłogowego może być wyższy niż w przypadku ogrzewania wodnego, ze względu na wyższą cenę energii elektrycznej w porównaniu do energii gazowej lub cieplnej. Jednakże, koszty instalacji są zazwyczaj niższe, co może sprawić, że elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla budynków o mniejszej powierzchni.

rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie elektryczne a przerwy w dostawie prądu

W przypadku ogrzewania elektrycznego musimy liczyć się z sytuacją, zwłaszcza gdy mieszkamy poza miastem, że może zdarzyć się awaria sieci i zostaniemy bez ogrzewania. Najgorzej jeśli taka sytuacja będzie mieć miejsce w czasie największych mrozów. Z tego względu dobrze jest mieć alternatywne źródło ogrzewania, jak np. kominek.

Zbuduj szybko wymarzony dom i oszczędzaj na rachunkach!

Ogrzewanie podłogowe wodne: na czym polega?

Ogrzewanie podłogowe wodne to jeden z popularnych systemów centralnego ogrzewania, w którym ciepło jest generowane przez wodę krążącą w rurach układu grzewczego umieszczonych pod podłogą. Woda jest podgrzewana przez źródło ciepła, np. przez kotłownię lub pompę ciepła, a następnie rozprowadzana przez rury zainstalowane pod podłogą do wszystkich pomieszczeń objętych systemem.

System podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym to nic innego jak woda krążąca w rurach podłogowych. Ta jest zazwyczaj ogrzewana do temperatury około 35-50°C, co pozwala na uzyskanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Podobnie jak i w przypadku ogrzewania elektrycznego, także i w tym systemie ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu, co daje duży komfort termiczny. Ponadto, ponieważ system ogrzewania podłogowego pracuje przy niższej temperaturze niż tradycyjne grzejniki, koszt jego eksploatacji jest zazwyczaj niższy.

Warto podkreślić, że wodne ogrzewanie podłogowe może być zintegrowane z systemami grzewczymi opartymi na odnawialnych źródłach energii, takich jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, co pozwala na dalszą redukcję ponoszonych kosztów i minimalizację wpływu na środowisko.

Pamiętajmy jednak, że montaż ogrzewania podłogowego wodnego wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, co wpływa na koszt instalacji. Jednakże, ze względu na niższe koszty eksploatacji oraz wysoki komfort cieplny, system ogrzewania podłogowego wodnego jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w nowych, jak i remontowanych budynkach mieszkalnych oraz biurowych.

Zalety ogrzewania podłogowego wodnego

Jeśli chodzi o zalety wodnego ogrzewania podłogowego, mówi się o oszczędnym ogrzewaniu domu – podczas gdy tradycyjne centralne ogrzewanie bazuje na zasilaniu wodą podgrzaną do 75-85°C, niskotemperaturowe ogrzewanie powierzchniowe zadowala się temperaturą zasilania zaledwie 35-55°C. Przeciętnie temperatura wody zasilającej wynosi w okresie grzewczym ok. 30°C. Cały system obsługuje się niezwykle prosto — wystarczy ustawić właściwą temperaturę i cieszyć się komfortem. Oprócz tego, brak kaloryferów pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia oraz możliwości dekoracyjne wnętrza takie jak np. swobodne przesuwanie mebli do ściany

Wady ogrzewania podłogowego

Niestety, trzeba wiedzieć, że istnieją wady ogrzewania podłogowego. Jedną z nich jest fakt, że należy ostrożnie obchodzić się z systemem, ponieważ w przypadku naprawy koszty są stosunkowo wysokie. I choć sytuacje te zdarzają się rzadko, to pojawia się nawet konieczność ściągnięcia całej podłogi.

Przeczytaj również:

Rozprawiamy się z mitami o technologii IZODOM. 

Zajrzyj do naszego FAQ

Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne – Jakie ogrzewanie wybrać?

Oba rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne – mają swoje zalety i wady. Ostateczny wybór zależy od preferencji indywidualnych, potrzeb i warunków budowlanych. Omówmy jednak kilka aspektów.

Koszty ogrzewania

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w instalacji niż wodne, ponieważ nie wymaga rur, pompy i kotła. Jednak w dłuższej perspektywie, koszty energii elektrycznej są zazwyczaj wyższe niż koszty ogrzewania wodą. W tym ostatnim przypadku, koszty instalacji są wyższe, ale koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Wydajność ogrzewania

Ogrzewanie wodą jest bardziej wydajne niż ogrzewanie elektryczne. Woda ma większą zdolność do przenoszenia ciepła niż kable grzewcze, dzięki czemu ogrzewanie wodą można uznać za bardziej efektywne. Może być ono też bardziej stabilne, ponieważ woda utrzymuje temperaturę lepiej niż kable grzewcze.

Regulacja temperatury

Ogrzewanie elektryczne podłogowe pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Systemy ogrzewania wodą są zazwyczaj bardziej skomplikowane w regulacji temperatury.

Wymagania budowlane

Ogrzewanie wodą wymaga dodatkowych zabiegów (np. ułożenia rur) i instalacji, takich jak np. pompy i kotły, czyli urządzenia sterujące. Ogrzewanie elektryczne podłogowe wymaga zaś tylko kabli grzewczych i izolacji.

Źródło ciepła

Ogrzewanie wodne podłogowe może być zasilane przez różne źródła ciepła, takie jak gaz, olej opałowy, energia słoneczna czy geotermiczna. Ogrzewanie elektryczne podłogowe korzysta z energii elektrycznej, co może być bardziej kosztowne i mniej ekologiczne.

Uwagi końcowe

Na zakończenie, wspomnijmy o tym, że ogrzewanie nie będzie spełniało swoich funkcji bez odpowiedniej izolacji termicznej. Aby planowane ogrzewanie było ekonomiczne i w pełni spełniało swoją rolę bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie całego budynku przed stratami ciepła. Warto wiedzieć, że istnieją technologie, które gwarantują brak mostków termicznych, co przekłada się na komfort cieplny. Nieważne jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybierzesz, należy patrzeć całościowo na budynek, żeby ciepło nie uciekało przez np. słabą izolację.

Podsumowując: stan surowy zamknięty to moment, gdy możemy powoli cieszyć się zbliżającą się możliwością wprowadzki. Oczywiście, przed nami jeszcze kilka decyzji lub działań, dotyczących m.in. wykończenia domu, natomiast możemy mniej przejmować się takimi sprawami jak zabezpieczanie domu przed żywiołami itp. Po stanie surowym zamkniętym czas na dokończenie formalności i powoli rozpoczęcie prac wykończeniowych.

O innych fazach budowy domu i samym wykończeniu, przeczytasz więcej tutaj:

  1. Koszt budowy domu – analiza wydatków i na co się przygotować
  2. Izolacje termiczne w budownictwie – rodzaje, metody i jak wybrać
  3. Ocieplenie domu. Czym ocieplić dom, by było najlepiej?
  4. Jakie ogrzewanie domu wybrać? Czym ogrzewać dom zimą?

Zbuduj dom marzeń 3 razy szybciej z IZODOM

Napisz do nas, a nasz Doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h.

Powiązane tematy