Zanim jeszcze w ogóle zaczniesz myśleć o wymarzonym domu tak jak w każdym przypadku, musi powstać jego projekt. W przypadku budowania domów pasywnych sam projekt może nieco się różnić od tych budowanych tradycyjnymi metodami. Czy trudno jest projektować domy pasywne?
Ten artykuł stworzyliśmy zarówno dla klientów indywidualnych i architektów.
- Jeśli jesteś inwestorem, to dowiesz się, jak wygląda proces Twojego wymarzonego domu, na co warto zwracać uwagę przy poszukiwaniu osoby do projektu i jak te różnice mogą wpłynąć na koszty samego projektu, jak i domu.
- Jeśli jesteś architektem, to z tego artykułu dowiesz się, jakie czekają przed Tobą wyzwania, jeśli chcesz rozpocząć projektowanie domów energooszczędnych i pasywnych – zwłaszcza w naszej technologii IZODOM. Uspokajamy – to nic trudnego, a swoboda projektowania, jaką otrzymasz, jest wręcz niesamowita!
Standardy domu pasywnego
Zanim przejdziemy do opisu projektu domu pasywnego, warto przyjrzeć się w ogóle definicji takiego domu i czym te domy pasywne są. W artykule o klasach energetycznych budynków opisaliśmy między innymi standardy WT oraz jak wpływają na rodzaj budynku.
Dla przypomnienia:
Klasa energetyczna jest przyznawana zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi 2021 (oznaczone skrótowo jako WT 2021). Ten wskaźnik określa zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP), które wynosi 70 kWh na metr kwadratowy rocznie. W oparciu o ten wskaźnik można określić następujące klasy energetyczne budynków:
- Budynek A+ ma wartość równą lub mniejszą niż 0,
- Klasa A oznacza wartość EP mniejszą lub równą 63,
- Klasa B oznacza wartość EP mniejszą lub równą 75,
- Klasa C oznacza wartość EP mniejszą lub równą 94,
- Klasa D oznacza wartość EP mniejszą lub równą 113,
- Klasa E oznacza wartość EP mniejszą lub równą 131,
- Klasa F oznacza wartość EP mniejszą lub równą 150.
Najniższą klasą energetyczną jest klasa G, która oznacza wartość EP powyżej 150. W przypadku budynków pasywnych, zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi do 15 kWh/m2rok, co pozwala na zrezygnowanie ze standardowego systemu ogrzewania centralnego.
Czym jeszcze charakteryzuje się dom pasywny
Dom pasywny charakteryzuje się kilkoma cechami, które warto ująć przy projektowaniu. Samo projektowanie najczęściej przypomina… składanie klocków. W przypadku technologii IZODOM, na płycie fundamentowej układasz elementy ścienne, strop, płytę dachową i tworzysz wymarzony dom. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne, a jako architekt na pewno docenisz mnogość elementów, dzięki czemu można projektować nawet najbardziej wymyślne bryły.
Dom pasywny cechuje się następującymi właściwościami:
- Eliminacja mostków termicznych poprzez odpowiednią konstrukcję.
- Ogrzewanie nie przekracza 10 W/m2.
- Wysoka szczelność.
- Fundamenty oparte na płycie izolowanej bezpośrednio łączą się z izolacją ścian.
- Wysoka pojemność cieplna ścian.
Dom pasywny a energooszczędny
Istnieją subtelne różnice między domem pasywnym a energooszczędnym, które jednak wpływają na sam projekt – choćby na wybraną przez nas technologię, grubość izolacji (przykładowo systemy IZOPassive oraz IZOEnergy).
Budynek energooszczędny, choć projektowany na podobnych zasadach co budynek pasywny, jest mniej rygorystyczny. Jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi od 30 do 45 kWh/(m² * rok). Rozwiązanie to cieszy się znacznym zainteresowaniem ze względu na stosunkowo niskie koszty początkowe, przynoszące znaczące oszczędności w dłuższym okresie użytkowania budynku. Niemniej jednak, w perspektywie 10 lat i dłużej, dom pasywny nadal utrzymuje wyższy standard oszczędności energetycznych.
Ile można zaoszczędzić decydując się na dom pasywny?
W przypadku domów pasywnych, na wszelkie koszty należy patrzeć z kilku perspektyw, ponieważ nie wszystko wyda się oczywiste. Możemy się zrazić np. na początku nieco wyższą ceną materiałów, ale gdy spojrzymy na to z perspektywy szybkości, czy gwarancji ceny – bilans jest zdecydowanie na naszą korzyść.
- wspomniane materiały mogą kosztować nieco więcej, ale z racji, że są docinane dokładnie do projektu (płyta fundamentowa, pustaki styropianowe itp.) mamy na placu budowy znacznie mniej odpadów, a przez to niższe koszty utraconych materiałów czy sprzątania,
- szybkość budowy domu pasywnego daje nam gwarancję ceny materiałów. Inflację czy braki na rynku boleśnie odczuło wielu właścicieli, kiedy całkowity koszt budowy domu mógł wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.
- szybkość budowy domu pasywnego to niższe koszty robocizny,
- największa przewaga domów pasywnych ukazuje się głównie na przestrzeni lat, ze względu na oszczędności w ogrzewaniu. Mogą to być nawet o 80% niższe rachunki niż w przypadku tradycyjnych technologii budownictwa.
Jak widzisz, w ogólnym rozrachunku budowa domu pasywnego oraz inwestycja w jego projekt może być znacznie bardziej opłacalna.
Ile kosztuje projekt domu pasywnego?
Koszt indywidualnego projektu domu pasywnego mieści się w przedziale od 8 000 do 25 000 zł. Cena ta zależy nie tylko od powierzchni budynku, ale również od jego kształtu, użytych technologii budowlanych, oraz charakterystyki działki.
Dom pasywny w technologii IZODOM
Jeśli planujesz budowę domu pasywnego lub energooszczędnego, technologia IZODOM to doskonałe rozwiązanie. Dlaczego?
- Dzięki systemowi łączenia, który można porównać do układania klocków, eliminuje się wszelkie mostki termiczne. Ściana jest integralnie połączona z płytą fundamentową i stropem, bez żadnych szczelin.
- Kombinacja dwóch doskonałych materiałów, tj. styropianu i betonu, zapewnia doskonałą izolację cieplną i utrzymanie ciepła wewnątrz budynku.
- Dzięki technologii IZODOM budowlańcy mogą zrealizować projekt trzy razy szybciej, co przekłada się na gwarancję cen materiałów.
- W zależności od wyboru i ilości materiałów można stworzyć budynek o standardzie pasywnym lub energooszczędnym.
- Taki dom pozwala na znaczące oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, sięgające nawet 80%.
Więcej informacji na temat tej technologii można znaleźć na naszym blogu, a także skorzystać z naszego specjalnego kalkulatora do obliczania kosztów budowy i ogrzewania.
Podsumowując: projektować domy pasywne można bardzo łatwo o ile jako architekt pamiętasz o kilku ważnych cechach charakterystycznych takiego budynku. Co więcej, użycie odpowiedniej technologii pozwala projektować domy pasywne z ogromną swobodą, dzięki czemu Ty realizujesz się jako architekt, a klient może otrzymać swój wymarzony dom, bez konieczności ustępstw np. przez problemy strukturalne.
Więcej o domach pasywnych i domach z betonu przeczytasz tutaj: