Budownictwo energooszczędne to nowy trend wśród architektów.

Dlaczego coraz więcej architektów decyduję się na współprace z IZODOM?

Jednym z nich jest Pan Przemysław Wojciechowski właściciel pracowni PWSP „Przemysław Wojciechowski Studio Projektowe”. Pracownia w trakcie swojego funkcjonowania zrealizowała wiele obiektów w sektorze prywatnym, komercyjnym oraz publicznym. Zdaniem Pana Przemysława obecny trend w budownictwie to zdecydowanie rozwiązania pasywne i ekologiczne oraz dodatnio energetyczne. Taka tendencja wymusza na projektancie ciągłe dokształcenie oraz poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Swój własny dom w technologii IZODOM.

Kilka lat temu Pan Przemysław  sam stanął przed wyzwaniem zaprojektowania oraz wybudowanie własnego domu marzeń. Zainteresował się technologią  IZODOM poszukując optymalnego rozwiązania dla swojego projektowanego budynku pasywnego, który musiał spełniać wysokie wymagania programu i dofinansowania NFOŚiGW, w standardzie NF15. Systemie IZODOM to technologia szalunku traconego wypełnianego betonem na placu budowy. Głównymi założeniami projektu były: całkowita likwidacja mostków termicznych, bardzo niski współczynnik przegród budowlanych oraz szczelność budynku. Po analizie dostępnych rozwiązań i kosztów jakie ze sobą niosły wybór padł  właśnie na system IZODOM.

Energooszczędne budownictwo a wskaźniki


W tej technologii wartość współczynników przenikania ciepła U dla najgrubszej ściany z ich oferty – 45 cm to 0,097 W/m2K oraz 0,099 W/m2K dla płyty fundamentowej przy założeniu połączenie ze ścianą 45 cm. Dodatkowym argumentem z racji wykonywanego zawodu była ciekawość nowych technologii oraz chęć przetestowania i sprawdzenia systemu zanim zaczął projektować budynki dla swoich klientów. Kolejną zaletą, która przemawiała za IZODOM to zmniejszenie grubości ściany średnio o 10cm względem systemu tradycyjnego, dla ściany spełniającej określony współczynnik przenikania ciepła. Daje to korzyść w postaci dodatkowych metrów powierzchni użytkowej dla inwestora. Od 1 stycznia 2021 r. budynki, w tym domy muszą spełniać bardziej surowe normy dotyczące energooszczędności. Wpływa to na zmianę trendów w branży. Inwestorzy świadomie wybierają technologię, która ją spełnia. Modyfikacje dotyczące wymagań izolacyjności przegród budowlanych wymuszają stosowanie dobrych rozwiązań technicznych oraz bardzo dobrych materiałów.

Elementy technologii IZODOM2000 od dawna spełnią powyższe normy. Na zmianę podejścia inwestorów duży wpływ miała również pandemia. Ludzie masowo zaczęli szukać działek pod budowę domów poza miastem. Chcą mieć budynek przede wszystkim tani w eksploatacji, wykonany z dobrych jakościowo materiałów przy możliwie najkrótszym czasie jego realizacji. Ogromnym atutem systemu jest szybkość budowy – to tylko 6 tygodni do stanu surowego otwartego. Własny dom projektanta w stanie wykończonym powstał w 6 miesięcy. Izolacyjność i szczelność obiektu to kolejne korzyści – szczelność została potwierdzona odpowiednimi testami. Rachunki za ogrzewanie za cały sezon grzewczy w domu o powierzchni 150m2, kształtują się następująco 2018 – 4100 zł; 2019 – 3800zł; 2020 – 3900 zł.

energooszczędne budownictwo

System IZODOM rozwiązuje w prosty sposób kwestie mostków termicznych. 

Technologia w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni architekta, ponieważ można w niej projektować każdy rodzaj budynku. Inwestorzy coraz częściej wybierają rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, rośnie też liczba osób wybierających rozwiązania zero energetyczne. Duża liczba klientów Pana Przemysława wybrała IZODOM20000 z uwagi na ciekawość innowacyjnego rozwiązania i atuty przytoczone powyżej. Nie miał on problemów z zaprojektowaniem budynku w technologii IZODOM2000. Podczas pracy nad projektem korzystał z materiałów technicznych udostępnionych przez firmę . Można tam znaleźć informacje o każdym elemencie systemu wraz z licznymi przykładami i obliczeniami omawiającymi wszystkie ważne kwestie techniczne energooszczędnego budownictwa.

Dodatkowo IZODOM2000 posiada opracowania w których osobno zostaje omówiona kwestia mostków termicznych czy wartości izolacyjności przegród. Ponadto firma dysponuje bezpłatną nakładką CAD , dzięki której projektowanie oraz rysowanie elementów jest o wiele prostsze. Każdy z elementów IZODOM2000 posiada deklarację właściwości użytkowych, opisującą dokładnie każdy parametr. 

Firma oferuje szkolenia, indywidualne konsultacje oraz wsparcie na każdym etapie od projektowania poprzez realizację. Po zakończonej koncepcji, projekt wysyłany jest do weryfikacji i wyceny materiałowej także dla osób nie projektujących wcześniej w tym systemie istnieje możliwość łatwego wejścia w temat. Firma Izodom 2000 Polska jest na rynku już od 30 lat, materiały które stosują charakteryzują się wysoką jakością potwierdzoną licznymi certyfikatami- między innymi ETA, Passive House Institute, TUV – ISO, Ambasador budownictwa pasywnego, Wyróżnienie Komisji Europejskiej, czy  GreenEvo. 

 

Powiązane tematy