Technologia IZODOM2000 została wykorzystana do budowy pasywnego domu o powierzchni 215 m2 pod Rzeszowem w obszarze Natura 2000. Inwestor do zaprojektowania budynku zaprosił Bogusława Barnasia z BXB studio. Był to debiut architekta, który uznany został za jednego z 20stu najzdolniejszych architektów na świecie wg. Wallpaper.
Głównym założeniem projektu było, aby dom był pasywny. Bryła budynku DOM EKO dostosowana została do kształtu działki oraz odpowiednio ustawiona względem stron świata tj. duże przeszklenia na południowej stronie i brak okien na północnej. Aby zoptymalizować zyski ciepła słonecznego i wykorzystać światło naturalne zastosowano odpowiednie wielkości okien. Pomieszczenia wewnątrz budynku zostały usytuowane tak, żeby w okresie letnim nie przegrzewały wnętrza, a w zimowym dawały ciepło. Wszystkie te zabiegi miały na celu spowodowanie jak najmniejszych strat energii budynku. Założenia Inwestora potwierdziły się – zużycie energii w pierwszym roku wyniosło 22 kWh/(m2/rok).
DOM EKO to dom pasywny nie tylko dzięki formie architektonicznej, ale też ze względu na wykorzystane technologie.
Inwestor zdecydował się skorzystać z systemu IZODOM2000, a dokładnie elementów ściennych z 25 cm izolacją oraz z płyty fundamentowej o grubości izolacji 250 cm. Skorzystanie z tych materiałów znacznie zminimalizowało straty ciepła. Test szczelności wykazał, że krotność wymiany powietrza wynosi około 0,48h-1, gdzie norma dla domów pasywnych określona jest na poziomie 0,6h-1. Technologia IZODOM2000 charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi i spełnia wymogi WT2021. Co więcej, jest to technologia certyfikowana przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.
Pan Andrzej, który nigdy wcześniej nie pracował na żadnej budowie, wybudował dom własnoręcznie. Zdecydował się na system IZODOM2000 i nie żałuje: „naprawdę może to zrobić każdy samodzielnie”.
Nie tylko zaoszczędził na wykonawstwie, ale również na rachunkach za ogrzanie domu.
W projekcie zastosowane również zostało ogrzewanie podłogowe i wentylacja z rekuperacją zintegrowane z inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Na elewacji Inwestor zdecydował się zainstalować pionowo czarny kolektor powietrzny celem ogrzania ciepłej wody użytkowej.
Dobór odpowiednich komponentów i projektanta sprawiły, że DOM EKO jest tani w eksploatacji, ciepły, energooszczędny i ekologiczny.