Z czego budować dom energooszczędny?

Budowa domu to z pewnością nie lada wyzwanie, na decyzję której wpływ mają różne czynniki zewnętrzne, które warto przeanalizować przed rozpoczęciem wznoszenia ścian. Porównanie materiałów budowlanych, galopujące ceny, poziom inflacji, kursy walut czy ceny za energię elektryczną, dla większości z nas to priorytet w ustaleniu technologii budowlanej. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, z czego budować dom energooszczędny i dlaczego warto wybrać technologię budowlaną, która jest szybka, trwała i uniwersalna, dzięki czemu zyskuje nowych zwolenników.

Metoda tradycyjna a dom energooszczędny?

W Polsce obecnie dominuje technologia murowana, a zaraz za nią plasuje się technologia szkieletu drewnianego po prefabrykowane elementy. Stojąc przed decyzją budowy domu, warto rozważyć dużo bardziej innowacyjne rozwiązanie, które w perspektywie czasu gwarantuje niskie koszty utrzymania domu. Prawdą jest, że w przypadku murowanego domu, liczy się trwałość budynku a znajomość technologii przez ekipy budowlane nie jest zwykle problemem, co ułatwia znalezienie wykonawców. Jednak czy w porównaniu do innowacyjnych rozwiązań technologia murowana nie jest pozbawiona wad? Nic bardziej mylnego.

W miarę jak wchodzimy w przyszłość, sposób konstruowania domów się zmienia. Jesteśmy teraz bardziej świadomi wpływu naszych działań na środowisko, zdając sobie coraz większą sprawę z potrzeby zmniejszania śladu węglowego. Na uwadze jednak musimy mieć fakt, iż nowo budowane domy muszą być energooszczędne, spełniając wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła, który nie powinien być wyższy niż U = 0,20 W/m2K.

W sytuacji rosnących cen materiałów budowlanych, koszt budowy domu murowanego może przewyższyć koszty budowy domu wzniesionego innym sposobem, co znacząco wpływa na cenę domknięcia inwestycji.

Na rynku budowlanym mamy dziś duży wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych, które można wykorzystać do budowy domu jednorodzinnego. Jednak nikt z nas nie chce, by wymarzone miejsce na ziemi przypominało latami plac budowy. Pustak ceramiczny, bloczki z betonu komórkowego czy silikat, stając przed wyborem, zadajemy sobie pytanie, na które materiały do budowy domu postawić mając na uwadze przyszłe pokolenia?

Odpowiedź jest prosta — ICF, połączenie styropianu z betonem zwane szalunkiem traconym. Ten doskonały materiał izolacyjny (spieniony polistyren), który wykorzystujemy w naszej technologii IZODOM, to remedium w dzisiejszym budownictwie, stosowany od kilkudziesięciu lat. Znajduje zastosowanie w izolacji termicznej ”od fundamentu aż po dach”, w tym izolacji termicznej ścian, podłóg, dachów, fundamentów i poddaszy.

izodom alternatywna technologia do budowy domu energooszczednego

Cegła, pustak czy beton – z czego najlepiej budować dom?

Koszty utrzymania domu to jeden z najbardziej istotnych elementów dla zdecydowanej większości inwestorów. Domy energooszczędne i pasywne jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się bardzo niskim zużyciem energetycznym w porównaniu z technologią tradycyjną. To stale rosnący trend, który za chwile stanie się nie tylko modą, ale i koniecznością (nowelizacja przepisów, w wyniku której od 2023 roku certyfikat energetyczny budynku stanie się obowiązkowy).

Kiedy zatem budynek jest energooszczędny? Obecnie za taki budynek uważa się, gdy jego roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi mniej niż 40 kWh/m²rok. Oprócz stosowania właściwych materiałów gwarantujących jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła, ważne jest stosowanie właściwych technik izolacji termicznej z myślą o jak najmniejszej utracie energii. Techniki te obejmują odpowiednie uszczelnienie wszelkich szczelin powietrznych w ścianach i sufitach dla klimatu, w którym mieszkasz.

Czy istnieje zatem kompletna technologia do wznoszenia takich domów? Jak najbardziej, i to od ponad 30 lat!

Kalkulator budowy domu. Poznaj koszt budowy

Buduj tak prosto, jak z klocków w technologii IZODOM!

Domu energooszczędny, zaprojektowany na podstawie sprawdzonej technologii z użyciem odpowiednich materiałów izolacyjnych, gwarantuje dużo niższe zużycie energii aniżeli w domach zaprojektowanych w tradycyjny sposób. IZODOM to jedyna kompletna technologia do budowy domów energooszczędnych i pasywnych, która wykorzystuje system IZOClick® do łączenia specjalnie zaprojektowanych i lekkich, styropianowych form do betonu.

Zasada budowy jest bardzo prosta, elementy zazębiają się ze sobą (jak LEGO) bez użycia zapraw czy klejów, które układa się na placu budowy, gwarantując ciągłość izolacji bez mostków termicznych (układanie szalunku z materiału izolacyjnego na całą wysokość kondygnacji i wypełnianie go betonem podawanym pompą). Wielką zaletą jest szybkość budowy umożliwiająca ukończenie inwestycji w terminie, bez konieczności stosowania ciężkiego sprzętu.

Czy energooszczędne budowanie z klocków to dobry wybór? Zdecydowanie! To rozwiązanie przyjazne dla środowiska pozwala na znaczne zmniejszenie emisji CO2 i zwiększenie efektywności energetycznej budynku.

dom energooszczędny izodom

Termoizolacja ścian bez mostków termicznych

Tradycyjne metody murowane jak beton komórkowy, silikaty czy ceramika poryzowana, wymagają dodatkowego ocieplenia. Sprawia to, że konieczny będzie zakup dodatkowych materiałów, co rzutuje na dodatkowe koszty związane z budową. Finalnie otrzymamy grubsze ściany, przez co tracimy na powierzchni użytkowej, a te są na wagę złota.

Mostki termiczne to miejsca, w których ciepło ucieka z budynku, powodując straty energii i wzrost rachunków za ogrzewanie. Prawidłowe zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych pozwoli na uniknięcie tego zjawiska, a właściwie wykonana termoizolacja ścian pomoże zwiększyć efektywność energetyczną budynku i zmniejszyć jego zużycie energii.

Najczęściej używanymi w świecie materiałami izolacyjnymi są: spieniony polistyren, polistyren ekstrudowany, wełna mineralna, wata szklana, spieniony poliuretan, perlit i spieniony polichlorek winylu.

Wyniki analizy efektywności ekonomicznej zastosowania materiałów izolacyjnych pokazują, że spieniony polistyren jest najbardziej ekonomicznym materiałem izolacyjnym spośród pięciu (spieniony polistyren, polistyren ekstrudowany, spieniony poliuretan, perlit, spieniony polichlorek winylu) badanych rodzajów izolacji termicznej, ponieważ zrobiona z niego izolacja termiczna ściany charakteryzowała się najmniejszym kosztem w cyklu życia i najniższym okresem zwrotu nakładów. Sprawdza się również w procesie chłodzenia budynku, czego dowodem są budynki zbudowane w naszej technologii w najcieplejszych strefach klimatycznych, nie pozwalając na swobodną penetrację ciepła do wnętrza budynku.

Innym pozytywem efektem jest poprawa klimatu akustycznego wnętrz w budynku.  Jest to dodatkowa właściwość polegająca na dużej izolacyjności akustycznej, jaką mają materiały termoizolacyjne.

Szybkie budowanie domu

 

Dom energooszczędny – z czego budować ściany zewnętrzne?

Szybkość, trwałość oraz najlepszej jakości materiały do wykonania to argumenty będące podstawą już na etapie wyboru projektu domu.

Szkieletowe domy drewniane należą do najszybszych w budowie i teoretycznie powinny wpłynąć korzystnie na nasze finanse. Wymagają jednak zastosowania złożonych izolacji, co w praktyce znacznie podwyższa koszty. Problemem mogą być również właściwości akustyczne konstrukcji, ściany są cienkie i nie zapewniają izolacji dźwięku, co z pewnością nie wpływa korzystnie na poczucie prywatności.

Zasadniczy problem domów budowanych metodą tradycyjną to przedłużający się czas budowy. Powszechnie wiadomo, że murowany dom wymaga przerw technologicznych, co wymusza przestoje i wydłuża czas budowy. Tymczasem nowoczesne technologie budowy jak np. budowa z gotowych klocków IZODOM, które powstają już w fabryce i trafiają prosto na budowę, może skrócić czas budowy nawet do kilku tygodni – bez znaczenia jest również pogoda.

Innym problemem, z jakim zetkniemy się, stawiając dom murowany to bardzo duża liczba odpadów i śmieci. Jeśli zależy nam na dobru planety, wybierzmy opcje, które sprzyjają środowisku. Warto wiedzieć, że istnieją w Polsce rozwiązania, w których nic nas nie ogranicza – w przypadku IZODOM zamawiamy konkretną liczbę elementów, jakich potrzebujemy, by wybudować dom, wszystko dzieje się dużo szybciej, gdyż nie ogranicza nas kapryśna pogoda, a dodatkowo – minimalizujemy ilość odpadów, jakie trafią na śmietnik.

Zbuduj dom marzeń 3 razy szybciej z IZODOM

Napisz do nas, a nasz Doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h.

Powiązane tematy

Przeglądaj promocje
Odbierz darmowy e-book

Poradnik – 10 problemów na budowie. Darmowy Ebook

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book "Poradnik - 10 problemów na budowie"