Poradnik
Czego chcesz się dowiedzieć
Pytania i odpowiedzi
Technologia Energooszczędna
Jesteśmy tu od tego, żeby Cię wspierać, a nie ograniczać. Wiemy, że w architekturze ważna jest swoboda twórcza, dlatego nie musisz współpracować z nami na wyłączność. Gwarantujemy jednak, że pokochasz technologię IZODOM i będziesz chciał projektować tylko w niej.
Absolutnie nie. Stawiamy na relacje partnerskie i chcemy być dla Ciebie biznesowym wsparciem, a nie ograniczeniem. Gwarantujemy jednak, że będziesz chciał budować tylko w technologii pasywnej, jak tylko poznasz jej korzyści i prostotę realizowania kolejnych projektów!
Absolutnie nie! Każdy element jest idealnie dopasowany do drugiego i po wypełnieniu betonem, nabiera pełnej trwałości. Dzięki temu masz pewność, że dom zachowa jakość na lata i konstrukcja pozostanie solidna bez względu na upływ czasu.
Zastosowanie technologii IzoEnergy lub IzoPassive generuje oszczędność na ogrzewaniu lub chłodzeniu budynku w granicy od 50 do 80 % w porównaniu z technologią tradycyjną.
Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym, brakiem mostków termicznych ciepło pozostaje w domu i nie ucieka na zewnątrz.
Aby porównać oraz poznać orientacyjne koszty ogrzewania wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora.
Ogromną przewagą technologii IZODOM nad technologią tradycyjna jest czas budowy.
Dom w stanie surowym otwartym powstanie nawet w 5 tygodni. Podczas gdy budynek z cegły powstawał będzie nawet 2-3 lata.
Kolejną zaletą IZODOM jest możliwość budowy w praktycznie każdych warunkach pogodowych.
Budowa może być prowadzona również zima.
Najciekawsze referencje IZODOM to:
- 3.000 energooszczędnych willi w 2009 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- pałac Króla Maroko o powierzchni 10.000m2,
- 500 domów socjalnych w okolicach Lille w północnej Francji (projekt rządowy),
- osiedle domów pasywnych Szkocja,
- osiedle 247 mieszkań pod Warszawą [osiedle Latchorzew] 1998,
- dom pasywny na środkowej Syberii Omsk, Surgut, Kazahstan,
- budowa za kołem podbiegunowym np. Tromso w północnej Norwegii,
- domy o zapotrzebowaniu 4kWh/m2/rok we Francji 2012, bloku 5 pięter 12kWh/m2/rok Litwa 2015 i wielu wielu innych energooszczędnych budynków mieszkalnych,
- budowa przychodni lekarskiej w standardzie pasywnym w Lublińcu,
- największy kompleks do produkcji pieczarek kilkudziesięciu budynków o długości 150 m i wysokości ścian 8 m (w Polsce i na Ukrainie, w latach 1995 - 2015)
IZODOM może pochwalić się ponad 20.000 budynkami referencyjnymi na całym świecie.
Najwyższy budynek w technologii IZODOM to 11 piętrowy blok wybudowany w 1996 w Moskwie. Wymagał on zastosowania bardzo wytrzymałego betonu i dodatkowego zbrojenia na niższych kondygnacjach, oraz rdzenia o szerokości 20 cm dla kilku pierwszych kondygnacji.
Promieniowanie betonu to mit.
Niektóre osoby pytają nas o promieniowanie w budynkach z betonu - nie znajduje to jednak żadnego potwierdzenia w faktach.
Większość promieniowania mierzonego w budynkach pochodzi ze źródeł naturalnych. Jest to promieniowanie występujące w środowisku np. wynika z występowania radonu w podłożu gruntowym.
Przeciętny poziom promieniowania w takim budynku nie będzie wyższy od poziomu promieniowania w budynku z cegły ceramicznej a więc i nasze zdrowie nie będzie zagrożone.
Głównym źródłem promieniowania jest sprzęt RTV/AGD, a nie elementy betonowe.
Budynki wybudowane w technologii tradycyjnej nie wymagają specjalnej wentylacji. Budując dom tradycyjny, w którym ściany ceglane zamienione są na ściany z pustaków szalunkowych, wystarczy tradycyjna wentylacja grawitacyjna.
Przez nieszczelności lub specjalne otwory w oknach do pomieszczenia dostaje się świeże powietrze, ogrzewa się nad kaloryferem, zabiera wilgoć, zapachy i dwutlenek węgla i ucieka przez kratki wentylacyjne. W budynkach mieszkalnych, gdzie krotność wymiany powietrza jest równa 4, cała objętość powietrza w pomieszczeniu wymieniana jest 4 razy na godzinę powodując duże straty energii cieplnej. Zjawisko to zachodzi niezależnie od tego z czego zbudowany jest dom.
Aby oszczędzić energię grzewczą, w domach energooszczędnych i pasywnych instaluje się urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza, zachowując taką samą cyrkulację gwarantującą. Mechaniczna wentylacja, rekuperatory odpowiadają za zapewnienie świeżego powietrza i minimalizowanie strat energii, nie mając bezpośredniego związku z typem ścian. Co więcej zmniejsza ilość alergenów w powietrzu.
Z kolei norma PN-EN 12831 określa też minimalną krotność wymian w budynku na poziomie 0,5 wymian na godzinę/ w zależności od ilości osób jest to 0,6-1,0 https://dom.wp.pl/wilgoc-w-domu-jak-sie-jej-pozbyc-6098122059461761a
Oddychanie ścian - czyli mityczny transport wilgoci przez ścianę.
W latach 90-tych na niektórych rynkach pojawił się mit o „oddychaniu ścian”. Sprowadza się on do oczekiwania, że ściana ma odprowadzać wilgoć z domu na zewnątrz.
Padały stwierdzenia, że wełna mineralna i cegły dobrze odprowadzają wilgoć, natomiast styropian jest szczelny i jej nie odprowadza – stąd zapewne na ścianach pojawi się wilgoć i grzyb.
Jest to mit nie mający potwierdzenia w badaniach, ani obserwacjach budynków.
- Wilgoci w budynkach jest bardzo dużo - 4 osobowa rodzina produkuje 11 kg wody dziennie pod postacią pary (gotując, kąpiąc się, oddychając)! To aż 330 kg miesięcznie.
- Taką ilość wilgoci musi odprowadzić na zewnątrz wentylacja – tradycyjna lub mechaniczna.
- Ściany – niezależnie czy są z cegły, czy betonu i styropianu nie mają żadnego wpływu na ilość wilgoci w budynku.
- Jedyną jednostką z fizyki budowli zbliżoną do „oddychania” to kinematyczny współczynnik dyfuzji pary wodnej opisujący szybkość przenikania pary przez dany materiał. Faktem jest że styropian bardzo słabo przepuszcza parę wodną. Jednak, ściana „oddychająca” – cegła i wełna mineralna o grubości 30-40 cm, z tynkiem zewnętrznym i pomalowana od środka farbą, ma tak niski sumaryczny współczynnik dyfuzji, że transport przez ścianę tych 11 kg wody trwałby 3 miesiące.
- Grzyby rozwijają się tam, gdzie wykrapla się para wodna. Dzieje się to tam gdzie trafia ona na chłodne miejsce – w miejscach występowania mostków termicznych. Najczęściej są to połączenia stropów ze ścianami, połączenia ścian zewnętrznej i wewnętrznej, belki nadprożowe.
- Aby mieć gwarancję zdrowego i suchego mieszkania wystarczy mieć sprawną wentylację i stosować technologię budowlaną bez mostków termicznych – jak IZODOM.
- Ściana ma być przede wszystkim barierą dla ciepła i wilgoci. Faktem jest, że jeżeli zaczniemy jednocześnie prać i gotować wentylacja nie nadąży z odbieraniem wilgoci, ale – wbrew powszechnemu mniemaniu – to nie ściany zaczynają odprowadzać wodę na, zewnątrz, lecz pojawia się zjawisko buforowania. Tynki, meble, podłoga, zasłony, ubrania ludzi przyjmują wilgoć, i kiedy nadzwyczajne źródło wilgoci przestaje ją podawać, te elementy buforowe „schną” i ta ilość wilgoci zostaje wyprowadzona przez wentylację.
Pojęcie termos często mylone jest ze szczelnością budynku.
Domy energooszczędne i pasywne wymagają spełnienia norm odnośnie szczelności budynku. Łatwo jest ją skontrolować przeprowadzając tzw. „Blower Door Test”.
Prawidłowy przepływ powietrza w takim domu gwarantuje wentylacja mechaniczna, która połączona z odzyskiem ciepła zapewnia oszczędności rzędu 50% na kosztach ogrzewania i chłodzenia budynku.
Zobacz ile oszczedzi Twój dom.
Skorzystaj z naszego kalkulatora.
W niektórych krajach powstał mit mówiący o tym, że budynek musi być nieszczelny, że szczelność budynku powoduje zawilgocenie, oraz tzw.„ efekt termosu”. Chociaż mało kto jest w stanie sprecyzować co to dokładnie oznacza.
Kwestia szczelności budynku jest bardzo ważna. Mając tradycyjny system wentylacyjny, wymagający nawiewu świeżego powietrza – musimy mieć specjalne nieszczelności w oknach pozwalające na nawiew świeżego powietrza. Uszczelnienie nawiewów w oknach, lub zasłanianie wywiewanych kratek wentylacyjnych spowoduje zatrzymanie cyrkulacji powietrza w domu.
Szczelność budynku jest związana z systemem wentylacyjnym, i mikroszczelinami lub otworami nawiewowymi w oknach, a nie ze ścianami.
Budynki energooszczędne i pasywne posiadające bardzo małe źródła ciepła i muszą być szczelne.
Często spotkamy się z pytaniem czy styropian się utlenia lub zanika? Jest to mit funkcjonujący na niektórych rynkach.
Styropian się nie utlenia, nie zanika, nie dematerializuje się. Może się stopić lub rozpuścić, dlatego ważne jest, aby unikać rozpuszczalników organicznych (benzen, toluen, ksylan itp.), wysokiej temperatury powyżej 90ºC bezpośrednio działającej na nowe pustaki. Nowe tworzywa piankowe należy zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem promieni UV.
Mit wywodzi się z błędów wykonawczych, kiedy to w latach 70-tych przyklejano styropian lepikami (zawierają rozpuszczalniki organiczne). Podczas prac naprawczych w latach 90- tych obserwowano wypalone dziury na powierzchni płyt posmarowanych lepikiem interpretując to jako zjawisko „utleniania się”.
Akumulacja ciepła polega na magazynowaniu energii w ścianach uzyskiwanej np. z rozgrzania wnętrza budynku kominkiem. Jest to jednak mało wydajny sposób na ogrzewanie, dlatego też obecnie odchodzi się od akumulacji w ścianach na rzecz ogrzewania powietrza zamkniętego w kubaturze budynku. Popularne są piece akumulacyjne, które gromadzą ciepło np. nagrzewając się w czasie, gdy mamy niższą taryfę za prąd, a oddają je podczas pozostałego okresu.
Magazynowanie ciepła w ścianach nie jest wydajne z kliku względów:
- straty na wnikaniu ciepła z powietrza w ścianę i oddawaniu go do powietrza,
- ucieczki ciepła do wnętrza konstrukcji budynku poprzez oddawania go innym elementom konstrukcyjnym,
- bardzo dużego zapotrzebowania energetycznego na nagrzanie kilkudziesięciu ton materiałów konstrukcyjnych.
Technologia IZODOM jest zaprojektowana do nowoczesnych, inteligentnych systemów sterowania, które włączają ogrzewanie powietrza przed powrotem domowników i obniżają temperaturę po ich wyjściu.
Styropian to czysty plastik, nie posiadający wartości odżywczych – nie jest pokarmem dla organizmów. Ani dla bakterii, grzybów oraz pleśni, a domieszki substancji antyogniowych stosowane w surowcach BASF sprawiają, że materiały te nie są lubiane również przez gryzonie.
Przed gryzoniami dodatkowo chroni warstwa tynku i siatka zbrojeniowa, jaką stosuje się również w tradycyjnym budownictwie na styropian pod tykiem zewnętrznym. Z uwagi na to, że od początku istnienia firmy nie zanotowaliśmy ani jednej informacji o jakimkolwiek problemie z gryzoniami, od lat nie zalecamy już stosowania podwójnej siatki wzmacniającej i chroniącej tynki w pasie 30- 40 cm ponad poziomem gruntu.
Oferujemy szkolenia stacjonarne w siedzibie firmy, lub za pośrednictwem platformy Zoom w zależności od preferencji uczestników.
Oferujmy szkolenia dla:
- Klientów indywidualnych
- Klientów biznesowych
- Architektów oraz konstruktorów
Wszystkie aktualne terminy dostępne pod linkiem.
Koszt szkolenia to 280 zł netto. ( nie dotyczy szkoleń dla architektów oraz konstruktorów, które są bezpłatne).
Szkolenia dotyczą technologii IZODOM, zasad budowy, kwestii konstrukcji, izolacyjności, energooszczędności budynków.
Przykładowa agenda szkolenia wygląda następująco:
- Czym jest technologia IZODOM?
- Dlaczego warto budować w technologii IZODOM?
- Zmiany w prawie budowlanym
- Budynki referencyjne
- Omówienie elementów technologii IZODOM
- Jak budować? Czym ogrzewać? Jaka okładzina?
- Mity dotyczące technologii IZODOM
- Korzyści wynikające z zastosowania technologii IZODOM
W wyjątkowych przypadkach oferujemy również szkolenie bezpośrednio na placu budowy- płatne 500 zł netto.
Szkolenia prowadzimy w kilku językach. Mając specyficzny, wymagający projekt, lub problem warto poinformować nas o tym wcześniej wówczas przygotujemy szkolenie na zadany nam temat.
Oczywiście. Chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania, wątpliwości zawsze służymy pomocą. Projektanci otrzymują od nas poza możliwością darmowego przeszkolenia komplet materiałów informacyjnych – 12 zeszytów informacyjnych, które zgłębiają wszystkie techniczne wytyczne. Oferujemy również telefoniczną, lub mailową pomoc naszego konstruktora.
Zapraszamy również na darmowe szkolenia dla architektów. Rozpiska aktualnych terminów dostępna pod linkiem.
Technologia IZODOM jest prosta, nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego też bardzo często się zdarza, ze budynki realizują niedoświadczone firmy. Jednakże, aby budowa trwała jak najkrócej – i koszt robocizny był minimalny polecamy korzystanie z doświadczonych firm, które realizowały już budowy w naszej technologii.
Dlatego polecamy korzystanie z polecanych i autoryzowanych przez nas wykonawców, których listę można uzyskać u naszych Doradców.
Z uwagi na budowę przypominającą budowę z klocków LEGO nasi klienci często decydują się na budowę metodą gospodarczą.
Aby uniknąć błędów na podczas budowy zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącego technologii IZODOM.
Wszystkie aktualne terminy dostępne.
Przygotowanie oferty zakupu elementów na kształtki przez IZODOM trwa maksymalnie 10 dni roboczych.
Firma IZODOM jest w pierwszej trójce najpoważniejszych producentów na rynku Europejskim. Mając znaczących konkurentów we Francji i Niemczech IZODOM wyróżnia się najbogatszą ofertą elementów. Jako jedyna firma produkuje kompletny system od fundamentu aż po dach. Jako pierwsza firma w EU certyfikowała produkty w Niemieckim Instytucie Techniki Budowlanej DiBT uzyskując oznaczenie CE. IZODOM bardzo dba o jakość produkowanych elementów przede wszystkim wytrzymałość na pękanie, odporność ogniową, stabilność kształtów, badając ją we własnym laboratorium i w 3 laboratoriach zewnętrznych, co potwierdza znak ISO wydany przez TUV, już od 1994roku.
W Polsce firma Izodom 2000 Polska jest monopolistą jeżeli chodzi o technologią ICF. To jedyna firma w Europie, która produkuje komplet kształtek styropianowych do budowy domów (płyta fundamentowa, ściany zewnętrzne w trzech różnych wariantach w zależności od klasy energetycznej, jaką chcemy osiągnąć, ściany wewnętrzne nośne, działowe, strop oraz nakrokwiową izolację dachu). W Polsce poza ICF naszą główną konkurencją są firmy produkujące „cegły”, bloczki i inne tradycyjne materiały budowlane.
Produkty IZODOM wytwarzane są wyłącznie z surowców największego koncernu chemicznego BASF, co gwarantuje wysoką jakość produkowanych elementów. IZODOM wspiera również projektantów 12 zeszytami informacyjnymi oraz wytycznymi dla projektantów i konstruktorów. Jest pod tym względem liderem w tej części Europy.
Innowacyjna, sprawdzona przez tysiące użytkowników technologia IZODOM posiada szereg zalet, które wyróżniają ją na tle innych technologii budowlanych.
Misją firmy Izodom 2000 Polska jest dostarczanie technologii i produktów pozwalających szybciej budować trwałe, zdrowe i przyjazne środowisku domy i budynki o najniższych kosztach utrzymania.
BY RODZINOM W CAŁEJ POLSCE ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.
Firma od początku działalności stawiała na innowacyjność oraz ekonomiczność produkowanych przez nią materiałów. Dlatego mimo upływu lat technologia nadal pozostaje innowacyjna i nowoczesna. Od dawna spełnia już normy narzucone w 2021 roku.
Do głównych przewag technologii IZODOM nad technologią tradycyjną należą:
- Oszczędność na ogrzewaniu oraz chłodzeniu budynku. Ta zaleta sprawia, że Inwestorzy nie muszą się już obawiać rosnących cen i spokojnie mogą patrzeć w przyszłość płacąc minimalne rachunki za energię. Bez względu na to jakie źródło ogrzewania zastosują, zapotrzebowanie energii będzie na tyle małe, że koszty ogrzewania czy chłodzenia budynku wraz z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej, będą się kształtować na poziomie niższym niż 10 zł/m2/rocznie. To aż 80% mniej niż w przypadku technologii tradycyjnej.
- Kompletność technologii - materiały na fundamenty, ściany stropy całego domu może dostarczyć jeden producent. Szybkie przygotowanie oferty wraz z transportem na plac budowy trwa kilka dni.
- Szybkość budowy- połączenie lekkich, łatwych w obsłudze bloków i wypełnienie ich gotowym betonem towarowym sprawia, że jest to szybki system budowlany na każdą pogodę. W przypadku prostego projektu ułożenie szalunku i wylanie jednej kondygnacji można wykonać nawet w ciągu jednego dnia. Budynek w stanie surowym otwartym jest gotowy już w 4 tygodnie.
- Ściany IZODOM nie wymagają docieplenia – co skraca czas budowy i zmniejsza koszty.
- Brak mostków termicznych oraz wyśrubowane parametry izolacyjne. Płyta fundamentowa U=0,14 W/m2K, ściany U=0,15 lub 0,10W/m2K, izolacja dachu U=0,15 aż do 0,11 W/m2K.
- Łatwość budowy - do wybudowania budynku nie potrzeba specjalistycznej ekipy, nie potrzeba też ciężkiego sprzętu. Wystarczy szkolenie, czy instruktaż na placu budowy, który oferuje producent technologii. Opatentowane zamki bloczków pozwalają na szybkie wznoszenie ścian, bez użycia zapraw, klejów czy metalowych klamer. Budowa jest na tyle prosta, że duża część inwestorów, nie siedzących na co dzień w branży budowlanej, decyduje się na budowę samemu, metodą gospodarczą, montując klocki z rodziną i znajomymi.
- Wysoka jakość elementów- wynika to z 30 - letniego doświadczenia w produkcji materiałów do budowy domów energooszczędnych oraz wysokiej jakości surowca. Styropian używany do produkcji kształtek IZODOM dostarcza wynalazca styropianu, firma, która na początku wprowadziła na rynek popularny EPS, a następnie wynalazła NEOPOR .Dodatkowo gęstość stosowanego na kształtki surowca jest najwyższa na rynku. Dla porównania typowy elewacyjny styropian ma około 3 razy mniejszą gęstość. Potwierdzają to liczne certyfikaty, które posiada firma.
- Ekologiczność - prowadzono badania porównujące cykl życia produktu, zgodnie z ISO 14040, pod kątem fazy wznoszenia jednorodzinnego obiektu budowlanego w technologii IZODOM i kompatybilnego obiektu opartego na technologii cegły poryzowanej i wełny mineralnej. Wskaźnikiem porównującym była całkowita emisja gazów cieplarnianych oznaczona symbolem CO2. Wyniki pracy wskazują na zmniejszenie emisji CO2 o 51,3% na korzyść technologii IZODOM. Firma podejmuje również szereg działań związanych z używanym produktem na rzecz ochrony środowiska. Na plac budowy dostarczany jest wyliczony komplet elementów niezbędnych do zrealizowania projektu. Likwiduje to konieczność docinania bloczków ściennych i produkcję odpadów. Projekty korzystające z technologii IZODOM wykorzystują mniejszą liczbę szalunków oraz podpór albo całkowicie je eliminują. Podczas produkcji używana jest wyłącznie para wodnej i energia elektryczna. Niewykorzystywane są żadne substancje chemiczne. Wszelkie odpady poddawane są recyklingowi, podczas produkcji nie są wytwarzane ścieki przemysłowe. Dodatkowo dzięki bardzo wysokim parametrom izolacyjności jakie posiada system IZODOM domy w nim projektowane są energooszczędne oraz pasywne. Ilość zużywana do ogrzania czy ochłodzenia domu jest odpowiednio optymalizowana.
Elementy ścienne IZODOM produkowane są w dwóch wariantach: z białego EPS, lub szarego Neopor. Oba dostarczane są przez BASF.
Neopor, dzięki dodatkowi grafitu posiada lepsze parametry izolacyjne od białego EPS o około 15% - przy tej samej grubości warstwy izolacyjnej. Wytrzymałość mechaniczna jest taka sama.
Różnica polega na niższej izolacyjności elementów z EPS. Elementy szare, lepiej izolują.
Elementy szalunkowe płyty fundamentowej produkowane są z Periporu (BASF) i barwione na żółty kolor. Nie zmienia to jego parametrów izolacyjności. Peripor to polistyren ekspandowany o podwyższonych parametrach odporności na wilgoć i bardzo wysokiej odporności na ściskanie.
System IZODOM ponad 30 lat temu oferował 6 kształtek o grubości 25cm. Obecnie oferuje ich ponad 200 w 5 grubościach. Firma posiada kilkanaście patentów. Oferuje komponenty dla wszystkich elementów budynków – od fundamentów, aż po dach. Elementy produkowane są w podwyższonej klasie wytrzymałości na parcie betonu.
30 lat doświadczeń i obserwacja ponad 20.000 placów budów pozwoliła nam nieustanie udoskonalać nasze produkty.
- Produkowany od 30 lat element MC 2/25 został udoskonalony już ponad 8razy.
W Polsce budownictwo energooszczędne i pasywne to niestety nadal nisza. Ze 120.000 pozwoleń budowalnych (dane z 2021 r.) tylko ok. 5.000 (około 4%) dotyczy budynków energooszczędnych i pasywnych. Jednakże na przestrzeni około 10 lat widać bardzo dużą zmianę w otwartości ludzi na technologię IZODOM. Wynika to z większej świadomości konsumentów, większego nacisku na ochronę środowiska, chęci szybkiej budowy bez użycia ciężkiego sprzętu, ogromnej oszczędności na kosztach ogrzewania w porównaniu z technologią tradycyjną - co w dobie ciągłych podwyżek cen energii staję się tematem numer jeden. Za granicą, szczególnie na rynnach zachodnich nasza technologia jest obecna od lat 90. Mamy 20 parterów na 20 rynnach zagranicznych. Zachodni rynek do dawna rozwija budownictwo energooszczędne. Mamy liczne referencje z całego świata np. w budownictwie socjalnym, gdzie dzięki wyborze naszej technologii oszczędności w ramach ogrzewania są ogromne. Na początku działalności firmy sprzedaż kształtowała się na poziomie 90% eksport, 10% rynek polski. Teraz jest to na poziomie 50 do 50%. Niezmiernie cieszymy się, że polski rynek dojrzał do mądrego, odpowiedzialnego budownictwa, które nie tylko ułatwi życie przyszłym Inwestorom ale przyczyni się również do ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Unia Europejska wprowadza nowe nowelizacje dotyczące warunków technicznych dla wymagań stawianym nowym budynkom. Wraz z wejściem normy WT 2021, każdy nowo powstający budynek musi spełnić szereg wymagań. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki oraz ciągłe, drastyczne podwyżki cen energii, brak siły roboczej, presje szybkiej budowy sądzimy, że budownictwo pasywne i energooszczędne oraz technologia IZODOM, to jedyny dobry wybór. Takie budownictwo nie będzie modą czy trendem, a koniecznością.
Tak posiadamy certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Nasze produkty spełniają wyśrubowane wymagania stawiane materiałom budowlanym przez różne instytuty i normy Darmschtadt, MinEnergie, EneriePlus, LEED, BREEM w zakresie izolacyjności, nośności. Wartości potwierdzają badania, które są zapisane w europejskim Dopuszczeniu Technicznym ETA z DIBT Berlin. Dodatkowo jesteśmy Ambasadorem Polskiego Instytutu Domów Pasywnych i Energii Odnawialnej.
Produkty IZODOM od 2007 posiadają certyfikaty oraz dopuszczenie ETA 07/117 czyli Europejskie Dopuszczenie Techniczne wydane przez Niemiecki Instytut Budowlany DIBT.
Dokument można zweryfikować szukając na stronie Europejskiej Organizacji ds. Dopuszczeń Technicznych www.eota.eu
Proces produkcji podlega nadzorowi w ramach Zakładowej Kontroli Jakości, Polskiego Instytutu Techniki Budowlanej, i co roku jest audytowany.
Mając ważny dokument ETA oraz pozytywną opinię wydajemy znak CE dla naszych produktów ściennych. Elementy fundamentowe i dachowe podlegają pod normę EN 13172 i EN 13163, stąd na podstawie aktualnych badań wydajemy Deklarację Zgodności.
ETA i znak CE pozwala nam na sprzedaż elementów na terenie całej Europy.
Przewidywalna trwałość budynku to minimum 150 lat. Trwałość konstrukcji odpowiada trwałości rdzenia betonowego. Badania „wietrzenia” ściany przeprowadzone przez koncern BASF symulujące 120 lat, oraz obserwacje odwiertów z 60-cio letnich ścian wzniesionych w technologii szalunku traconego wskazują na wyższą odporność ścian IZODOM na wietrzenie, nagrzewanie, zamrażanie, wilgoć, promieniowanie – niż betonu nieosłoniętego przed warunkami pogodowymi np. beton w konstrukcjach mostów, wiaduktów. Rdzeń jest chroniony z dwóch stron przed znacznymi skokami temperatur, wilgotności, jak również działaniem deszczu i promieni UV. W ścianie IZODOM rdzeń betonowy pracuje w tak komfortowych warunkach, jakie są niemożliwe do osiągnięcia w jakichkolwiek innych technologiach budowlanych. Zima – lato: temperatura rdzenia zmienia się zaledwie o kilka stopni Celsjusza. W każdej innej ścianie różnica temperatur może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni
Trwałość izolacji ze styropianu szacuje się na kilkaset lat. Izolacja jest praktycznie niezniszczalna. Tworzywo chronione jest warstwą tynku przed działaniem promieni UV, oraz odporność na cykle zamarzania/rozmarzania, wilgoć, nie podleganie korozji biologicznej powoduje, że ściana z pustaków jest praktycznie niezniszczalna. Przed uderzeniami mechanicznymi ściana IZODOM chroniona jest od wewnątrz np. tynkiem gipsowym, a od zewnętrz klinkierem, czy np. tynkiem i siatką zbrojeniową.
Akustyka ścian Izodom spełnia normy dla budownictwa mieszkaniowego, współczynniki Ra1 i Ra2 podane są w załączniku. Ściany wymagające wysokiego oporu akustycznego np. w hotelach wymagają dodatkowej izolacji dźwiękowej. Można np. zainstalować na ścianie ruszt drewniany, pomiędzy belki włożyć wełnę mineralną i osłonić podwójną płytą GK.
External finishing | Internal finishing | Rw (C1, C2) | RA1 | RA2 | |
MC 25 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
MC 25 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
MC 25 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
MC 35 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
MC 45 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
MCF MCFU 25 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
MCF MCFU 25 | Thin layer mineral finishing | Gipsum cardboard 12,5mm | 43(-2,-4) | 41 | 39 |
Izodom bezpłatnie przygotuje wycenę elementów. Obliczy rodzaje i ilości kształtek, szacując jednocześnie objętość betonu, oraz koszt transportu na plac budowy. Oferując elementy stropowe poza kształtkami oferujemy również zbrojenie główne żeber – o długości podanej w projekcie.
Pozostałe koszty robocizny i materiałów - zbrojenia , konstrukcji dachu, instalacji,– oferowana jest przez lokalną firmę budowlaną.
Oferta przygotowywana jest dla żądanej grubości izolacji ścian. Ściany wewnętrzne, płyta lub ściany fundamentowe, stropy, izolacja dachu, ściany wewnętrzne działowe – oferowane są osobno dla każdego elementu konstrukcyjnego projektu, aby ułatwić klientowi dokonanie świadomego wyboru zakupu interesujących go produktów Izodomu.
Płyta fundamentowa - dla każdego klienta indywidualnie robimy rysunek wykonawczy, styropianowe elementy płyty docinamy w naszej fabryce do żądanych wymiarów w oparciu o ten rysunek, numerujemy je i nanosimy numery na rysunek. Elementy do budowy płyty, są docinane, jako nasz produkt, i dostarczane są gotowe do złożenia na budowie.
Spieniony polistyren znany jest od 1955 kiedy to BASF wprowadził go na rynek. Cement znany jest od czasów rzymskich, od XIX betony stosuje się jako podstawowy materiał konstrukcyjny. Szalunki, formy nadające betonowikształt są tak samo stare. Powszechnie stosuje się szalunki z desek drewnianych budowane na budowie, szalunki prefabrykowane systemowe, aluminiowe systemowe płyty szalunkowe itp.
Idea budowy z Izodmu, opiera się o budowanie monolitycznych ścian betonowych lub żelbetowych, w szalunku, którego się nie demontuje, który pozostaje. Elementy szalunkowe Izodom mają dwie funkcje: najpierw są formami do betonu, a później izolują zbudowaną ścianę. Elementów nie demontuje się, dlatego technologię nazywa się czasami izolującym szalunkiem permanentnym. Pierwsze domy budowane w technologii izolującego, traconego szalunku powstawały w Niemczech i Szwecji w latach 50tych, kiedy to stosowano płyty styropianowe do budowy szalunku [zamiast drewna]
wypełnianego betonem. De facto, idea budowy w szalunku traconym jest tak stara jak beton.
Koszty i Oszczędności
Koszt m2 budowy w technologii IZODOM może różnić się w zależności od grubości danego elementu oraz warunków na lokalnym rynku tj, cena stali, betonu czy ekipy wykonawczej.
Aby udzielić jak najbardziej rzetelnych informacji odnośnie kosztów zakupu naszych materiałów oferujemy darmową wycenę.
Podstawą do przygotowania przez nas dokładnej oferty są:
- zwymiarowane rzuty wszystkich kondygnacji wraz z wymiarami stolarki okiennej i drzwiowej
- rzut konstrukcji stropów,
- wszystkie przekroje,
- widoki elewacji
Dane te można do nas przesłać w postaci plików: pdf., jpg., lub dwg.
W sytuacji gdy jeszcze nie zakupili Państwo projektu, można poprosić biuro projektowe o udostępnienie tych rysunków w celu wyceny.
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze wybranego projektu zachęcamy do skorzystania z kalkulatora budowy.
Dom powinien być przede wszystkim energooszczędny i trwały, a prawdziwy „koszt domu” należy liczyć wraz z wydatkami na ogrzewanie przez kolejne lata. Technologia tradycyjna to gorsze jakościowo materiały, które zmuszają nas do znacznych, corocznych wydatków na ogrzewanie.
W związku z dużą podwyżką tradycyjnych materiałów budowlanych cena 1m2 domu wykonanego w technologii IZODOM nie różni się znacząco od kosztu m2 w technologii tradycyjnej.
Należy również spojrzeć na całościowy koszt budowy. Porównując dodatkowo:
- szybkość budowy- w technologii IZODOM budowa domu to kilka tygodni- koszt robocizny będzie znacząco niższy.
- brak konieczności docieplania ścian- wiąże się to z oszczędnością czasu oraz dodatkowych kosztów robocizny.
- cena robocizn taka sama dla każdej klasy energetycznej (grubości ścian). Jeśli chcemy wybudować dom energooszczędny bądź pasywny, zmieniamy tylko kształtki, a cały dalszy proces budowy nie ulega zmianie.
- ogromną oszczędność kosztów, jeżeli chodzi o ogrzanie oraz chłodzenie budynku podczas całego okresy jego eksploatacji.
- brak mostków termicznych - ciepło nie ucieka z domu.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, możemy stwierdzić, że budowa domu energooszczędnego lub pasywnego w technologii IZODOM będzie o wiele bardziej ekonomiczna, niż wykorzystanie tradycyjnych metod.
Koszt domu to konglomerat kosztu materiałów budowlanych i instalacyjnych, transportu i robocizny itp. Ważny jest też standard, na jaki Inwestor się decyduje – czy dom ma być przede wszystkim tani, czy energooszczędny i trwały, co wiąże się z doborem materiałów o normalnej lub lepszej jakości. Kolejną rzeczą są ceny robocizny zależne od sytuacji na lokalnym rynku budowlanym.
My, jako producent materiałów IZODOM możemy określić koszt dla elementów płyty fundamentowej, ściennych, stropu oraz objętości betonu konieczne do zalania płyty fundamentowej, ścian i stropów, ale potrzebujemy do tego konkretnego projektu.
„Dom o powierzchni 120m2” może mieć bardzo prostą konstrukcję, albo odznaczać się dość skomplikowanym układem pomieszczeń, co będzie istotnie rzutowało na cenę materiałów. Dlatego też pracujemy na konkretnym projekcie domu, i unikamy stwierdzeń, że materiały na dom 120m2 będą kosztowały X, albo Y.
Oferujemy darmową wycenę zakupu naszych elementów. Wystarczy zgłosić się do nas z wybranym projektem
IZODOM pomaga określić koszty elementów szalunkowych dla poszczególnych części budynku: płyty fundamentowej, lub ścian fundamentowych; ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów, dachu – na podstawie przedstawionego projektu. Oferujemy również transport: dostawę na plac budowy w dowolne miejsce na świecie. Prace budowlane i dodatkowe materiały wymagają skosztorysowania przez lokalną firmę budowlaną. Cennik poszczególnych elementów systemu jest dostępny dla Klientów. Firma bezpłatnie przygotowuje kompletne zestawienia elementów szalunkowych na podstawie przesłanych nam projektów. Zestawienie dotyczy ilości elementów, ich cechy oraz objętość, potrzebną do planowanego transportu na plac budowy oraz ceny transportu. Obliczenia te wykonujemy bezpłatnie.
.
Budowa
Technologia IZODOM dostosowana jest do różnych projektów, a nawet wielomieszkaniowych bloków, biur czy firm! Masz do dyspozycji ponad 100 elementów, które z dobrym projektem od architekta mogą stworzyć praktycznie wszystko. Betonowa konstrukcja nada się zarówno do domów, jak i większych budynków!
Nic nie szkodzi - nadal możesz skontaktować się z naszym doradcą i zadać nurtujące Cię pytania. Budowa domu nie jest decyzją ,,z dnia na dzień”, dlatego, jeśli najpierw chcesz dowiedzieć się więcej o technologii IZODOM, jesteśmy tu dla Ciebie!
Układać strop po zabetonowaniu ścian można po 28dniach. Jest to czas, kiedy beton w ścianach osiągnie projektowaną nośność. W praktyce jest to już możliwe po 10-14 dobach w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.
Doświadczone firmy wykonawcze już drugiego dnia układają szalunki pod strop i zalewają go, gdyż, do momentu zdjęcia szalunku stropowego, to szalunek, a nie ściany podtrzymuje ciężar stropu. Przy takim rozwiązaniu ściany i strop wiążą w tym samym czasie.
Kiedy inwestor decyduje się na stropy prefabrykowane, również można je układać po kilku dniach, gdyż 15cm rdzenia betonowego, który nie związał w 100%, mają już wystarczającą nośność, aby utrzymać ciężar stropu.
Zmiana technologii budowalnej jest możliwa.
W budownictwie jednorodzinnym, w większości krajów, zamiana technologii budowlanej nie wymaga zmiany w pozwoleniu na budowę, wymagana jest jedynie stosowna adnotacja konstruktora wykonującego adaptację projektu gotowego do warunków lokalnych.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie możliwości adaptacji projektu należy się skonsultować z konstruktorem
W naszym systemie nie ma problemu aby zamontować kominek.
Ponieważ styropian wytrzymuje temperatury do 70 stopni- kominy, sauny, kominki koniecznie trzeba dodatkowo odizolować od gorących elementów np. 5 cm wełny mineralnej z naklejoną folią aluminiową, lub w inny sposób dobrany przez projektanta.
Jako wykończenie elewacji najczęściej stosowane są rozwiązania takie, jak przy ocieplaniu budynków płytami styropianowymi, tj. tynki cienko - warstwowe – mineralne, akrylowe, sylikonowe, silikatowe. Spotykamy się również z obmurowaniem cegłą, lub oklejeniem płytkami klinkierowymi, czy elewacje z płyt kamiennych. Przy wykończeniach ciężkich, takich jak elewacje kamienne, różnego rodzaju panele, należy je kotwić zgodnie z zaleceniem producenta – na kołkach rozporowych Fischer, kołkami rozporowymi do rdzenia betonowego, ewentualnie odpowiednio podeprzeć na fundamencie.
Tynków wapiennych nie stosujemy na elewacje, gdyż mają inną rozszerzalność termiczną niż styropiany i mogą po pewnym czasie ulegać degradacji. Na zdjęciach naszych domów referencyjnych widać fasady drewniane, obłożenie klinkierem, fasady systemowe- nie ma ograniczeń.
Nie ma żadnych przeciwwskazań dla podpiwniczenia domów wykonanych w technologii IZODOM. Co więcej, nasze elementy polecamy do wykonywania ścian piwnic.
Dlaczego?
Ponieważ ściany piwnic muszą wytrzymać nie tylko ciężar budynku przyłożony z „góry”, ale i parcie gruntu z „boku” – wytrzymałe ściany betonowe, lub żelbetowe, które stanowią rdzeń ściany IZODOM – bez problemu wytrzymają takie obciążenia. Dodatkowym plusem jest zatrzymanie zimna penetrującego od strony gruntu, które jest blokowane przez grubą warstwę izolacyjną. Hydroizolacje można nakładać bezpośrednio na element.
Dość często spotykamy się z wykonywaniem piwnic w naszej technologii dla budynków w konstrukcji szkieletowej.
Polecamy również nasze stropy IZOCeiling do realizacji poziomych przegród pomiędzy piwnicą a parterem – po to aby, zatrzymać ciepło w części mieszkalnej o ile nie chcemy nagrzewać piwnicy, czy garażu.
Produkty IZODOM z białego surowca - EPS bez wykończenia tynkami zewnętrznymi pozostawione bez osłony, wystawione na działanie promieni UV degradują się powierzchniowo na głębokości 1-1,5mm. Polimer styrenu – polistyren rozpada się do monomeru. Biała ściana pokrywa się żółtym nalotem, który będzie stanowić naturalną barierę przed dalszą ingerencję promieni UV.
Po dwóch latach nieotynkowana ściana pokryje się pyłem – monomerem styrenu i nie otynkowana, będzie tak samo wyglądało po 2 jak i po 10 latach.
Przed tynkowaniem jak każdą inną powierzchnię, należy oczyścić i usunąć pył.
Materiały IZODOM są odporne na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza.
Warunki atmosferyczne nie wpływają negatywnie na materiał systemu IZODOM. Elementy należy przykryć nieprzezroczystą folia chroniąc je przed zanieczyszczeniem i zabezpieczyć przed działaniem wiatru przyciskając je np. stalowymi podporami, paletami. Wilgoć, deszcz, śnieg nie pogarszają właściwości produktów.
Betonowanie ścian orientacyjnie trwa około pół dnia.
Wypełnienie betonem ścian domu o powierzchni 150m2 zajmuje do 4-5 h. Beton układa się okółkowo, warstwami po 75-100cm wysokości ściany. Przed betonowaniem zaleca się usztywnienie szalunku podporami, mającymi na celu utrzymanie pionu ścian w czasie betonowania.
Dom 150m2 to około 150 m2 ścian.
1m2 ściany wypełnia się 125L betonu/m2. Oznacza to, że 1m3 wystarcza na 8m2 ściany.
Czyli 150m2 ścian to 18,75 m3 mieszanki.
Betonuje się z prędkością podawania betonu 9-11m3/h [bardzo wolno]. Czyli 150m2 zabetonujemy w czasie 2h.
Zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Politechnikę Łódzką – w większości przypadków – rekomendowany był beton C20/25, o uziarnieniu 16mm i konsystencji gęsto plastycznej z minimalną ilością wody i dodatkiem plastyfikatora.
Obecnie jest to beton C20/25, o maksymalnym uziarnieniu 8mm i konsystencji S3-S4, zgodnie z EN 206-1: 2003. Lub – zgodnie z EN 12350-3:2001 czas VeBe pomiędzy 11 a 30 sekund. Dla poprawy plastyczności nadal zalecane jest używanie plastyfikatorów do betonu. Nie wolno rozrzedzać betonu wodą.
Stosowanie uziarnienia do 8mm pozwala uniknąć powstawania kawern w betonie.
Wytrzymałość betonu powinna mieścić się pomiędzy C16/20 a C50/60 zgodnie z normą EN 206-1. Jeśli norma europejska EN 206-1 nie obowiązuje, dopuszczalne jest stosowanie betonu zgodnie z przepisami krajowymi obowiązującymi w miejscu użytkowania, ale o wytrzymałości na ściskanie mieszczącej się w powyższym zakresie.
Należy ściśle przestrzegać wymagań dotyczących konsystencji mieszanki betonowej - nie wolno
stosować mieszanki o konsystencji ciekłej, gdyż parcie i wypór takiego betonu prowadzi do
deformacji styropianowego szkieletu ściany.
Dopuszcza się stosowanie mieszanek betonowych o konsystencji V1 lub V2, według PN–EN
206+A2: 2021-08 Beton. Część 1: Wymagania , właściwości, produkcja i zgodność. Odpowiada
to konsystencji gęstoplastycznej lub plastycznej według poprzednich określeń. Pomiar konsystencji,
wykonany zgodnie z PN-EN 12350-3:2001 Badania mieszanki betonowej. Część 3: Badanie
konsystencji metodą rozpływu VeBe, powinien wykazać czas rozpływu od 11 do 30 sekund. – według zeszytu nr 2.
Najczęściej spotykane uszkodzenia to wyłamania „ząbków”, lub złamanie fragmentu długiego bloczka. Uszkodzenia ząbków powodujące powstawanie szczelin – uzupełnia się pianką montażową.
Uszkodzone fragmenty elementów odcina się piłą do drewna odzyskując nieuszkodzony fragment.
Zmiany w projekcie jak np. zamurowanie okna, lub w drugą stronę, dodanie okna są dopuszczalne nawet w trakcie budowy.
W systemie IZODOM istnieje możliwość dokonywania zmian. Budując szalunek, przed wypełnieniem betonem, możemy zweryfikować umiejscowienie okien i drzwi. Jeżeli chcemy coś zmodyfikować, wystarczy zamurować otwory kształtkami Izodom, lub zdemontować fragment szalunku tworząc nowy otwór. Wystarczy do tego piła do drewna.
Po zabetonowaniu, otwory można zamurować zwracając uwagę na zachowanie grubości warstw izolacyjnych. Tworzenie nowych otworów wymaga wykucia i obrobienia nowego otworu.
Styropian to czysty plastik, nie posiadający wartości odżywczych – nie jest pokarmem dla organizmów. Ani dla bakterii, grzybów oraz pleśni, a domieszki substancji antyogniowych stosowane w surowcach BASF sprawiają, że materiały te nie są lubiane również przez gryzonie.
Przed gryzoniami dodatkowo chroni warstwa tynku i siatka zbrojeniowa, jaką stosuje się również w tradycyjnym budownictwie na styropian pod tykiem zewnętrznym. Z uwagi na to, że od początku istnienia firmy nie zanotowaliśmy ani jednej informacji o jakimkolwiek problemie z gryzoniami, od lat nie zalecamy już stosowania podwójnej siatki wzmacniającej i chroniącej tynki w pasie 30- 40 cm ponad poziomem gruntu.
Technologia IZODOM jest technologią bardzo uniwersalną. Śmiało można łączyć elementy IZODOM z innymi materiałami budowlanymi. Do ścian zewnętrznych można projektować dowolne rozwiązania ścian wewnętrznych nośnych i działowych. Ściany IZODOM dobrze łączą z dowolnymi technologiami stropowymi – stropy Filigran, prefabrykowane, drewniane, monolityczna płyta betonowa itp.
Płyta fundamentowa może być stosowana jako podwalina dla dowolnych rozwiązań technologicznych stosowanych przez projektantów, w tym domów prefabrykowanych, murowanych, czy drewnianych.
Łączenie technologii – w szczególności ścian Izodom-u i ścian ceramicznych wymaga wyprowadzenia z rdzenia betonowego strzemion i ułożenia ich pomiędzy warstwami cegieł. Ściany działowe lekkie tj. profile aluminiowe z płytą kartongips wymagają jedynie zakotwienia kołków rozporowych w rdzeniu betonowym w ścianie Izodom. Rozwiązaniem rekomendowanym przez nas jest wykonanie wszystkich rodzajów ścian tj. zewnętrz, wewnętrznych, nośnych oraz ścian działowych w systemie Izodom i ich jednoczesne zabetonowanie.
Jedynie tak wykonana konstrukcja zapewni odpowiednią monolityczność i sztywność konstrukcji. Wówczas wszelkiego rodzaju powstałe węzły (załamania ścian, połączenia ścian zewnętrznych z wewnętrznymi, narożniki) będą połączone w sposób najtrwalszy.
W trakcie układania kolejnych warstw pustaków należy wymodelować otwory okienne i drzwiowe – z użyciem zatyczek zamykających szalunek.
W budynkach pasywnych i energooszczędnych [U=0,15W/m2K, lub 0,10W/m2K, to jest 20, lub 30cm izolacji), gdzie ciągłość izolacji nie może być naruszona. W technologii IZODOM należy mocować okna i drzwi odbywa się w zewnętrznej warstwie izolacji.
W budynkach standardowych [U=0,23 to jest 15cm izolacji] w otworach okiennych i drzwiowych ramy mocujemy przy użyciu klinów drewnianych i kołków rozporowych kotwionych w betonie, połączenia uszczelniamy pianką.
Okna i drzwi mocujemy z zastosowaniem tzw. ciepłego montażu. Stosujemy tu kołki do styropianu (np. kołki do montażu w styropianie firmy Fischer). Ponieważ obciążenia przenoszone przez kołki do styropianu są mniejsze niż przez kołki wkręcane w beton, ilość kołków do styropianu musi być większa. Po wkręceniu kołków w styropian mocujemy do nich okna i drzwi.
Koniecznie trzeba się stosować do zaleceń producenta okien.
Podając beton pompą, w przypadku tradycyjnego rdzenia grubości 15 cm, średnica rury do pompowania betonu powinna być zredukowana do 100, lub 80mm. Rurę należy wprowadzić jak najgłębiej, aby zminimalizować wysokość swobodnego spadku betonu.
Betonowanie prowadzi się okółkowo – tj. układając warstwami o maksymalnej wysokości 80 – 100cm. Z praktyki wiemy, że czas ułożenia pierwszej warstwy betonu trwa 1-1,5 godziny. W tym czasie ułożona mieszanka zaczyna lekko „tężeć”, przez co obciążenie jej ciężarem kolejnej warstwy betonu w mniejszym stopniu wpływa na zwiększenie parcia hydrostatycznego na boczne ścianki szalunku traconego.
Należy wystrzegać się betonowania rdzenia ściany układając mieszankę betonową z dużej wysokości z dwu powodów.
- Po pierwsze beton spadając z wysokości 3 metrów rozwarstwia się, tracąc tym samym założoną wytrzymałość.
- Po drugie – beton spadając z dużej wysokości powoduje powstawanie dużych sił dynamicznych mogących odkształcić geometrię betonowej ściany a w ekstremalnych sytuacjach – może spowodować pęknięcie bocznej ścianki szalunku styropianowego.
Elementy są tak zaprojektowane, aby utworzyć i wypełnić szalunek o wysokości jednej kondygnacji – do 3 metrów. Oznacza to że przed zabetonowaniem można ułożyć 12 warstw klocków.
Beton podaje się pompą, zasobnikiem podczepionym pod dźwig, lub z silosa.
Elementy są produkowane w taki sposób, aby wytrzymywały napór betonu ułożonego do wysokości jednej kondygnacji. Zamki łączące bloczki, przewiązki oraz sam sposób produkcji gwarantują wytrzymałość i szczelność.
Elementy nie wymagają zaprawy, kleju, ani żadnych wewnętrznych łączników, zalecanych przez innych producentów szalunków traconych.
W ofercie IZODOM znajdują się podpory o wysokości 2,7m oraz wyższe do 5m wysokości, ułatwiające prace i gwarantujące pionowość ścian. Podpory są tak zaprojektowane, że istnieje możliwość regulowania podpory, a tym samym pionowania wykonywanej ściany, dzięki zamontowanej w podporze tzw. śruby rzymskiej.
Szerokość rdzenia betonowego – elementu konstrukcyjnego - niezależnie od grubości warstwy izolacyjnej wynosi 15cm. Jest to wystarczająca grubość, aby wznosić budynki do 22m wysokości. Ściany w domach jednorodzinnych wykonujemy najczęściej z betonu klasy C20/25, stosując minimalną ilość zbrojenia.
Zbroimy, tak jak w technologiach tradycyjnych - nadproża oraz wieniec. Dodatkowym zbrojeniem jest: wzmocnienie narożników na ścianach zewnętrznych układając w nich pionowo dwa pręty o średnicy 10mm, miejsca łączeń ścian zewnętrznych z zewnętrznymi oraz ścianki kolankowe. Ścian nie trzeba łączyć zbrojeniem z fundamentem, nie układamy zbrojenia w samej ścianie – ściana betonowa jest bardziej wytrzymała od ścian murowanych.
Zbrojenie ścian pojawia się w budynkach o wysokości powyżej 3 pięter, w ścianach kolankowych i szczytowych. Warto zwrócić uwagę na nasze rysunki techniczne. W przypadku budynków skomplikowanych, wysokich, lub o specjalnym przeznaczeniu: np. chłodnie, budynki przemysłowe, szkoły – o potrzebie zbrojenia decyduje projektant konstruktor, który powinien posłużyć się naszymi zeszytami informacyjnymi, które bezpłatnie udostępniamy.
Jak wygląda zbrojenie w technologii IZODOM?
Projekt konstrukcji budynku wykonuje lokalny projektant posiadający aktualne uprawnienia do projektowania. Obliczenia dokonuje się na podstawie aktualnych norm dla budownictwa betonowego lub żelbetowego np. Eurocode 2.
Zbroi się belki nadprożowe i wieńce – tak samo, jak w technologiach tradycyjnych. Zbroi się również narożniki – układając w nich pionowo dwa pręty ø10mm i układając strzemiona z drutu 6mm układane wzdłuż osi ścian. Zbrojenie ścian stosowane jest w budynkach trzy- cztero- i wyższych.
Decyzję o ilości i rodzaju zbrojenia zawsze podejmuje projektant – autor projektu, lub osoba adaptująca projekt gotowy. Pomocne do tego są zeszyty informacyjne przygotowane przez Izodom i Katedrę Budownictwa Betonowego Politechniki Łódzkiej – po polsku, angielsku, niemiecku. Wydaliśmy ich aż 12 ułatwiają one obliczenia statyki dla płyt fundamentowych, basenów, ścian w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, stropów, dachów itp. Zeszyty te udostępniamy mailowo w plikach pdf w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
System pozwala na budowę ścian basenów, ścian nośnych i działowych, ścian budynków przemysłowych, jak również płyt fundamentowych, stropów i dachów.
Oczywiście. Chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania, wątpliwości zawsze służymy pomocą. Projektanci otrzymują od nas poza możliwością darmowego przeszkolenia komplet materiałów informacyjnych – 12 zeszytów informacyjnych, które zgłębiają wszystkie techniczne wytyczne. Oferujemy również telefoniczną, lub mailową pomoc naszego konstruktora.
Zapraszamy również na darmowe szkolenia dla architektów. Rozpiska aktualnych terminów dostępna pod linkiem.
Technologia IZODOM jest prosta, nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego też bardzo często się zdarza, ze budynki realizują niedoświadczone firmy. Jednakże, aby budowa trwała jak najkrócej – i koszt robocizny był minimalny polecamy korzystanie z doświadczonych firm, które realizowały już budowy w naszej technologii.
Dlatego polecamy korzystanie z polecanych i autoryzowanych przez nas wykonawców, których listę można uzyskać u naszych Doradców.
Z uwagi na budowę przypominającą budowę z klocków LEGO nasi klienci często decydują się na budowę metodą gospodarczą.
Aby uniknąć błędów na podczas budowy zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącego technologii IZODOM.
Wszystkie aktualne terminy dostępne.
W Polsce współpracujemy z kilkunastoma firmami budowlanymi jak i firmami developerskimi. Budujemy rozbudowaną sieć parterów.
Działając od 30 lat współpracowaliśmy z prawie tysiącem firm.
Chcemy oferować Państwu pełną usługę od zakupu elementu po dom pod klucz.
Informacje o autoryzowanych przez nas wykonawców można uzyskać u naszych Doradców.
1m2 ściany IZODOM wypełnia się ok. 150 L betonu.
W trakcie układania kolejnych warstw pustaków należy wymodelować otwory okienne i drzwiowe – z użyciem zatyczek zamykających szalunek.
W budynkach standardowych [U=0,23 to jest 15cm izolacji] w otworach okiennych i drzwiowych ramy mocujemy przy użyciu klinów drewnianych i kołków rozporowych kotwionych w betonie, połączenia uszczelniamy pianką.
W budynkach pasywnych i energooszczędnych [U=0,15W/m2K, lub 0,10W/m2K, to jest 20, lub 30cm izolacji), gdzie ciągłość izolacji nie może być naruszona montaż odbywa się w zewnętrznej warstwie izolacji.
Okna i drzwi mocujemy z zastosowaniem tzw. ciepłego montażu. Stosujemy tu kołki do styropianu (np. kołki do montażu w styropianie firmy Fischer). Ponieważ obciążenia przenoszone przez kołki do styropianu są mniejsze niż przez kołki wkręcane w beton, ilość kołków do styropianu musi być większa. Po wkręceniu kołków w styropian mocujemy do nich okna i drzwi. Koniecznie trzeba się stosować do zaleceń producenta okien.
Zasady budowy opisane są na stronie www.izodom.pl w językach polskim, niemieckim, rosyjskim. Na YouTube można znaleźć filmy instruktarzowe
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie skontaktuj się z nami za pośrednictwem chatbox lub napisz do nas.
Blog
Przewodnik po budowie domów pasywnych: Krok po kroku z technologią IZODOM
Spis treści Co oznacza pojęcie dom pasywny Dom pasywny IZODOM krok po kroku Wybór odpowiedniej działki…
Greenwashing w budownictwie – czym jest?
Spis treści Co oznacza pojęcie ,,greenwashing” Jak wygląda greenwashing w budownictwie Nowe przepisy…
Nowe technologie energooszczędne w budownictwie
Spis treści Dlaczego warto interesować się nowymi technologiami Czy klasyczne technologie jak fotowoltaika…
Najpopularniejsze filmy
Szkolenie Stacjonarne
Krótki opis, Spieniony polistyren znany jest od 1955 kiedy to BASF wprowadził go na rynek. Cement znany jest od czasów rzymskich, od XIX betony stosuje.
Szkolenie Stacjonarne
Krótki opis, Spieniony polistyren znany jest od 1955 kiedy to BASF wprowadził go na rynek. Cement znany jest od czasów rzymskich, od XIX betony stosuje.