Budowa ściany IZODOM

Wskazówki dotyczące budowy ścian w technologii IZODOM.

Etap 1

Ściany zewnętrzne

Rozpoczynając budowę, układamy elementy na płycie fundamentowej IZOSlab IZODOM. Odwzorowujemy ściany zewnętrzne – wzdłuż obrysu budynku, jednocześnie montując elementy ścian wewnętrznych i działowych. Klocki układa się mijankowo spinając je ze sobą na specjalny zamek IZOClick, bez zapraw, klejów czy klamer. Na początek układamy 2-3 warstwy, weryfikujemy przekątne i wysokości, jeśli wymiary się zgadzają przechodzimy do etapu stabilizacji szalunku – montażu podpór. Budowa jest bardzo szybka, gdyż elementy są lekkie i łatwe w obróbce 1m2 ściany to nasze dwa elementy podstawowe.

Etap 2

Podpory

Gdy mamy już ułożone i wypoziomowane pierwsze warstwy elementów ściennych mocujemy do nich stalowe podpory. Są one dostępne w ofercie firmy. Pozwalają ustabilizować wymiary szalunku przed betonowaniem co ułatwia montaż, a także kontrolę płaszczyzny z zachowaniem pionu. Podpory ułatwiają betonowanie pompą całej kondygnacji z wysokości. Zdejmujemy je dzień po betonowaniu.
Etap 3

Narożniki

Aby maksymalnie ułatwić oraz przyspieszyć prace na budowie w ofercie firmy znajdują się gotowe narożniki. Elementy występują w dwóch wersjach: zewnętrznych oraz wewnętrznych, każdy z nich ma dwa warianty prawy oraz lewy. Jedna część jest dłuższa, co umożliwia połączenie ich z elementami ściennymi na zakładkę.
Etap 4

Nadproża

W ofercie IZODOM znajdują się elementy dodatkowe, ułatwiające eliminacje mostków termicznych. Jednym z nich jest element w kształcie litery “U” wykorzystywany jako szalunek belki nadprożowej. Na budowie montowany jest nad otworami okiennymi i drzwiowymi, układa się w nim zbrojenie, a następnie zalewa betonem razem z całą kondygnacją.
Etap 5

Wieniec

Dla zachowania ciągłości izolacji w miejscu styku stropu ze ścianami zastosowanie znajduje element podparcia stropu- co dodatkowo chroni dom przed powstaniem mostków termicznych i ucieczką ciepła.
Szybkie budowanie domu
Etap 6

Betonowanie

Elementy nadają się do betonowania pompą. Sugerowana wysokość betonowania to 3m, czyli wysokość jednej kondygnacji. Betonowanie jednej kondygnacji domu o powierzchni około 100m2 to ca. 12m3 betonu i niecałe 2h pracy. Zaleca się stosowanie betonu o konsystencji plastycznej i maksymalnym uziarnieniu 8mm, o klasie wytrzymałości nie mniejszej niż C16/20, zawsze zgodnie z projektem budowlanym. Beton układamy warstwami prowadząc pompę dookoła obwodu budynku mniej więcej na wysokość 0,8-1m czyli robiąc 3 okrążenia.
Etap 7

Wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne

Wewnątrz polecamy zastosowanie tynków gipsowych min 10 mm, układane bezpośrednio na zagruntowaną ścianę. Równie popularnym rozwiązaniem jest płyta gipsowa mocowana za pomocą kleju rozprowadzanego grzebieniem lub za pomocą tzw. pianokleju, ponieważ nasza ściana jest idealnie gładka i równa. Na zewnętrz stosujemy dowolne materiały wykończeniowe, jak w tradycyjnej technologii.
zielony dom

Chcesz dowiedzieć się więcej.  Zapisz się na szkolenie organizowane przez IZODOM.