Piękna działka wybrana? Tylko co z tego, skoro nie nadaje się do budowy domu…​

… czyli jak wybrać dobrą działkę dla największych oszczędności energetycznych.

Niektóre działki potrafią naprawdę kusić – nie tylko ceną, ale i lokalizacją. Zanim jednak ,,połasisz” się na super okazję, musisz zdobyć kilka ważnych informacji. Inaczej prędzej czy później mocno pożałujesz swojego wyboru.

Nasz pierwszy punkt, to gdzie i na jakich gruntach znajduje się działka. Nie tylko chodzi o samo położenie działki, ale również plan zagospodarowania – jak będzie usytuowany budynek, skąd pada światło, pod jakim kątem ma być budowa. W przypadku gruntu warto uzyskać badania geotechniczne, a nawet jeśli to wydać ok. 1000 zł na przeprowadzenie ich samemu. Chyba że wolisz później wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych przez np. bardzo trudne warunki gruntowe – droga wolna, my do portfela nikomu nie zaglądamy. Warto również wykorzystać stary dobry system wizyjny, czyli monitoring sąsiedzki. Możesz spytać, czy fundamenty są stabilne, czy gdzieś nie stoi woda i tak dalej. 

Grunt zbadany? To idziemy dalej!

Kolejny punkt to wspomniane położenie budynku względem stron świata, gdzie będzie stał budynek, jak pada cień w ciągu dnia od lokalnych budynków czy drzew. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o Twoją wygodę, a o:

  • funkcjonalność strefy wypoczynkowej (opalanie się w cieniu nigdy nie było specjalnie skuteczne),
  • zyski cieplne, czyli brak cienia na elewacji południowej,
  • możliwość zainstalowania instalacji fotowoltaicznej i wyciągnięcia z niej 100% mocy.

No dobra, tylko skąd uzyskać te i inne informacje (np. o tym, czy w ogóle coś możemy budować na działce?). Z najważniejszego dokumentu, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z niego uzyskamy wszelkie informacje, również te o uzbrojeniu działki. Tutaj jest częsty dylemat kupujących – uzbrojona działka drożej, czy nieuzbrojona taniej? To oczywiście zależy, ale uzyskanie odpowiednich przyłączy wody, ścieków, prądu, gazu może trwać nawet kilka lat.

Mamy nadzieję, że nie obrzydziliśmy Ci tym rozdziałem zakupu działki, ale jednak lepsze dobre rozeznanie i 100% pewności niż kot w worku i kosztowne niespodzianki.

Ogólnie warto trzymać się zasady, żeby największe, przeszklone powierzchnie znajdowały się od najbardziej nasłonecznionej strony. Może to nam dać nawet 70% spadku zużycia energii zimą.